Izraelská dramatička se přijede do Zlína podívat na svou hru Mikve v podání místních herců

ZLÍN - Izraelská dramatička, scénáristka, režisérka a herečka Hadar Galron zavítá v pátek 21. června do Zlína. Přijede se podívat do Městského divadla Zlín na reprízu své hry Mikve, serveru Zlin.cz to uvedla mluvčí divadla Veronika Jurčová.

„Hadar Galron má k České republice velmi blízký vztah. Pokud jí to její časová vytíženost dovolí, tak ráda přijede na premiéru, nebo některou z repríz svých her. Navštívila takto už Národní divadlo v Praze, Městská divadla Pražská, Mladou Boleslav, Liberec či Pardubice. Dokonce u nás některé své hry sama režírovala,“ řekla dramaturgyně zlínského divadla Katarína Kašpárková Koišová.

Autorka, která v současnosti pracuje na filmové adaptaci Mikve, se ve Zlíně setká s realizačním týmem – režisérkou Terezou Říhovou a herečkami. „Rádi bychom přítomnosti autorky také využili k diskusi s diváky po představení. Inscenace od své premiéry zaznamenala velmi intenzivní divácký ohlas, tak doufáme, že toto bude příjemným zpestřením pro obě strany,“ doplnila dramaturgyně.

V inscenaci Mikve se potkávají různé přístupy k víře a životu. Nejde ale jen o sondu do života židovských žen. Třeba se něco z toho děje právě teď v našem sousedství. Máme právo plést se do životů jiných?

Sama Hadar Galron o hře Mikve řekla: „Čím víc jsem do tématu pronikala, uvědomovala jsem si svůj nejniternější konflikt. Napětí mezi potřebou změny a strachem z vyhození seschlých kytek do koše. Myslím, že Šira, jedna z postav, má pravdu, když odmítá věci akceptovat jen proto, že to tak někdo řekl. Nicméně chápu, že pro některé lidi funguje náboženství – soubor pravidel – jako kotva. Pro mě jsou to řetězy.“

Hra Mikve měla ve zlínském Studiu Z premiéru 15. prosince 2018 a je krásnou příležitostí pro osm hereček. Účinkují Helena Čermáková, Kateřina Liďáková, Tamara Kotrbová, Marie Vančurová, Petra Králová, Romana Julinová, Jana Drgová a Tereza Preiningerová.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x