Auto je v létě na parkovišti nebezpečným skleníkem, upozorňují i letos strážníci

ZLÍN – Zlínští strážníci i toto léto připomínají řidičům životně důležité zásady chování. Jednou z nich je nenechávat děti ani zvířata v rozpáleném autě, uvedl mluvčí zlínské městské policie Pavel Janík.

Venkovní teploty prakticky každodenně atakují třicítku a pohyb po rozpálených ulicích a cestách se tak stává mnohdy utrpením. Řidiči ve vozidlech dnes sice mohou vzduch ochlazovat pomocí klimatizace, přesto se o žádném velkém komfortu hovořit nedá. Na co by však lidé za volantem neměli nikdy a za žádných okolností zapomenout?

„Naše nejdůležitější upozornění zní na první pohled banálně: Nikdy nenechávejte v letních vedrech v zamknutých a zaparkovaných autech živé bytosti,“ uvedl Janík.

Bohužel případy z celého světa podle něj dokazují, že zdaleka ne všichni motoristé na toto základní pravidlo myslí a celá řada událostí končí právě proto tragicky.

„Vzpomeňme loňských případ z Brna, kde městští strážníci na poslední chvíli zachránili z auta na parkovišti u supermarketu tříletou dívenku, zatímco její rodiče přibližně dvacet minut nakupovali. Tragédie postihla také rodiny ze sousedního Slovenska, kdy v jednom případě otec zapomněl vysadit dvouletou Kristínku ve školce, a ta poté zemřela v autě na parkovišti před jeho zaměstnáním, v druhém případě pak stejně staré dítě v autě nepřežilo matčino odběhnutí na vyšetření do nemocnice. Zjištěná tělesná teplota dosáhla 46 stupňů, přičemž smrt nastává už při 42 stupních.Teplota v zavřeném autě na slunci extrémně rychle stoupá. To je nebezpečné nejen pro děti, ale také pro domácí zvířata. Všichni to vědí, ale přesto zprávy ze světa dokazují, že se tyto případy stále dějí, naposledy před pár dny u tříměsíčního děvčátka ve Spojených státech,“ připomněl tragické případy Janík.

Někdy může jít o prosté zapomenutí, kdy dítě během cesty usne, je zticha, a rodič si neuvědomí, že je ve voze společně s ním. Někdy si ale dospělý myslí, že malý potomek tu chvíli prostě vydrží. A to může být osudný omyl.

Policisté proto důrazně prosí motoristy, kteří přepravují ve voze živé bytosti, aby pamatovali vždy na jejich bezpečí, a to nejen při jízdě, ale i při parkování. Žádají také, aby byli lidé pozorní i ke svému okolí. „Pokud náhodou zjistíte, že v cizím zaparkovaném autě se nachází dítě v ohrožení života, vždy zalarmujte záchrannou službu, policii a v případě nutnosti neváhejte rozbít boční okénko a poskytněte mu první pomoc,“ obrací se na veřejnost mluvčí strážníků.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x