Lidé v Otrokovicích zaplatí příští rok vyšší daň z nemovitosti

OTROKOVICE – Poplatníci daně z nemovitosti v Otrokovicích zaplatí od příštího roku dvojnásobek peněz. Zastupitelstvo města totiž změnou obecně závazné vyhlášky zvýšilo koeficient pro výpočet daně z nemovitosti, řekla serveru Zlin.cz mluvčí Otrokovic Romana Stehlíková.

Daně a jejich výběr patří do působnosti státu, obce ale mohou na základě zmocnění uvedených v zákoně částečně ovlivnit výši daně z nemovitých věcí pro poplatníky, a tedy celkový výnos pro obec. „V Otrokovicích nyní pro výpočet daně z nemovitosti platí místní koeficient 1. Zastupitelé rozhodli o stanovení místního koeficientu 2,“ objasnila Stehlíková.

Podle ní to znamená, že poplatník zaplatí dvojnásobek. „Dlouhodobě se daň z nemovitosti v našem městě nenavyšovala, nyní se zvýšením koeficientu dostaneme na stejnou úroveň jako města a obce v našem okolí. Tuto výši místního koeficientu mají ve Zlínském kraji stanovena i města Fryšták, Napajedla, Rožnov pod Radhoštěm, Uherské Hradiště a další,“ uvedla starostka Otrokovic Hana Večerková.

Vedle nového místního koeficientu 2 zůstal pro Otrokovice dílčí koeficient 1,5, který se týká zejména nemovitostí pro rekreaci, samostatných garáží a objektů užívaných k podnikání. „Dosavadní příjem z daně z nemovitých věcí do rozpočtu města přesahoval 21 milionů za rok a předpokládaný příjem stanovený novým koeficientem bude asi 43 milionů korun,“ poznamenala Stehlíková.

Město chce peníze využít na investice. „Finanční prostředky z daně z nemovitých věcí plánujeme vložit do nového fondu města určeného na financování rozvoje města a využít je například pro nákupy pozemků a budování infrastruktury pro individuální bytovou výstavbu. Dále je použijeme na řešení dopravních problémů, které vzejdou z projektu městské mobility, na opravy a rekonstrukce místních komunikací a také na opravy stávajícího majetku města,“ vyjmenovala Večerková.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x