Unikátnímu průvodci Luhačovicemi propůjčili hlasy známí herci

LUHAČOVICE - V Luhačovicích vznikl unikátní průvodce městem, který má podobu zvukové mapy. Hlasy tomuto průvodci propůjčili známí čeští herci, serveru Zlin.cz to za autory projektu řekla Magdalena Petráková ze spolku Luhovaný Vincent.

„Dobrý den, jak krásně jste to řekla. To bude základem nějaké skladby, dovolíte, abych si to poznamenal?“ Hlasem Arnošta Goldflama v Luhačovicích promlouvá Leoš Janáček k Marii Calmě Veselé. Díky unikátnímu projektu Zvuková mapa Luhačovic se po lázeňském městě budete moci projít za doprovodu Leoše Janáčka, doktora Veselého nebo šlechticů z rodu Serényiových. Své hlasy slavným osobnostem v jedinečném bedekru propůjčili Arnošt Goldflam, Valérie Zawadská, Igor Bareš, Hana Maciuchová a řada dalších.

„Dva roky trvala příprava tohoto zvukového bedekru, který ve formátu autorských rozhlasových her vykresluje Luhačovice prostřednictvím krátkých příběhů na pěti tematických okruzích,“ upřesnila Magdalena Petráková.

Díky zvukové mapě se zájemci seznámí s osudy obyvatel a návštěvníků lázní, nahlédnou do zákulisí lázeňského provozu, zastaví se u ikonických Jurkovičových staveb, vydají se po stopách Leoše Janáčka nebo hraběcí rodiny Serényiových. „Bez ohledu na to, kolikrát jste už Luhačovice navštívili a jak dobře je znáte, se zvukovou mapou zažijete lázně jako poprvé a odhalíte nové podoby místa,“ konstatovala Petráková.

Jak Zvuková mapa funguje? Lidé, kteří jsou online, si stáhnou audiosoubory a mapu z webových stránek. Jinak je možné si v informačním centru půjčit zvukový přehrávač a tištěnou mapu. Vlastním tempem si pak turisté mohou projít pět tematických tras: Janáček – osudové pobyty Leoše Janáčka, Básník dřeva – trasa věnovaná architektu Dušanu Samo Jurkovičovi a jeho luhačovickým stavbám, Zákulisí lázní – pozadí lázeňství, procedur i historie lázní, Serényiové – S pegasem ve znaku a Příběh vody. Do uší návštěvníků k tomu budou promlouvat slavné osobnosti lázní a snadno se tak lidé přenesou do doby největší slávy lázeňského města. Po procházce je třeba přehrávač vrátit do informačního centra. „Inspirací pro nás byli audioprůvodci z Plzně, Olomouce, Lidic nebo rakouského Bad Gasteinu,“ doplnila Magdaléna Petráková. „Běžné komentované prohlídky jsou
dostupné pouze v určitém čase a pro určité množství lidí. Se zvukovou mapou ale lze procházet Luhačovicemi klidně v letním podvečeru.

Zvuková mapa je jedinečným projektem, za kterým stojí více než dva roky příprav, podílela se na něm řada umělců a podpořilo jej více než 25 subjektů, mezi nimi Město Luhačovice, Lázně Luhačovice, Vincentka, rod Serényi, Zlínský kraj, místní podnikatelé, Ministerstvo kultury a Státní fond kultury. „Zvuková mapa je z mého pohledu ojedinělá, originální, jsem z ní nadšený. O jejích kvalitách svědčí i to, že oslovila i místní podnikatele, kteří na ni velmi ochotně přispěli,“ sdělil starosta Luhačovic Marian Ležák. Uměleckým garantem projektu je rozhlasový režisér Tomáš Soldán. Podobných projektů v Evropě není mnoho, už díky propojení uměleckých osobností, místních aktérů a jedinečného genia loci místa. Zvuková mapa odstartuje 27. června v rámci 10. ročníku multižánrového festivalu Luhovaný Vincent.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x