Zesnulá zpěvačka Šuláková by oslavila devadesátiny

VSETÍN – Předloni zesnulá zpěvačka s nezaměnitelným hlasem a vsetínská rodačka Jarmila Šuláková by ve čtvrtek 27. června oslavila devadesáté narozeniny. Představitelé města proto položili kytici na její hrob, řekla serveru Zlin.cz mluvčí vsetínské radnice Jana Raszková.

Hrob navštívili místostarostové Simona Hlaváčová a Pavel Bartoň. „Královna lidové písně nebo Valašská královna matka, jak se Jarmile Šulákové přezdívalo, přesáhla svým talentem valašskou kotlinu a stala se uznávanou zpěvačkou i za hranicemi regionu,“ připomněla Raszková.

Podle ní byla Šuláková nositelkou mnoha ocenění. „Mezi ty nejvýznamnější patří titul národní umělkyně, in memoriam byla oceněna například medailí Za zásluhy v roce 2017 a ve stejném roce obdržela Zvláštní cenu měst Vsetína,“ řekla Raszková.

Rodné město jí udělilo v roce 2005 také titul Čestná občanka Vsetína. „Oficiální veřejnou vzpomínku chystáme na podzimní Valašské záření, kdy se na paní Jarmilu Šulákovou zavzpomíná v rámci vystoupení vsetínských folklórních souborů,“ informoval místostarosta Bartoň.

Šuláková se narodila 27. června 1929 ve Vsetíně a Valašsku zůstala celý život věrná. K muzice ji přivedli rodiče, matka zpívala a hrála ochotnické divadlo, otec byl muzikantem. Vyučila se švadlenou a do roku 1950 pracovala v kožešnictví u Táborských. V roce 1950 nastoupila do prodejny Supraphon ve Vsetíně. Byla tam denně v kontaktu s hudbou a působila tam až do roku 1985, kdy odešla jako vedoucí prodejny do důchodu.

Jako zpěvačka se dostala do Michálkovy vsetínské cimbálové muziky a zpívala také se skupinou Veselí hoši Rudolfa Dudy. Z Michálkovy muziky vznikl později soubor Kyčera. V padesátých letech jezdila s budoucím manželem Ludvíkem Schmidtem po okolních dědinách, kde sbírali písničky. „Stála u zrodu Brněnského rozhlasového orchestru lidových nástrojů a v roce 1958 s ním absolvovala své první velké zahraniční turné po Anglii. Jeho kmenovou sólistkou byla více než 20 let a během čtyř desítek let procestovala s rozhlasem doslova celý svět,“ řekla Raszková.

Koncem padesátých let začala Śuláková spolupracovat také s Janem Rokytou a cimbálovou muzikou Technik. Svým naprosto nezaměnitelným hlasem i muzikantským projevem zpívala s řadou muzik ze Slovácka i Slovenska a její jméno je nerozlučně spjato také s domácími muzikami Vsacan a Jasénka. Natáčela v rozhlasových i televizních studiích, písně v jejím podání lze najít na řadě gramofonových desek i na CD.

Jarmila Šuláková si vyzkoušela i filmové umění, když hrála hlavní roli ve filmu O okradené šenkýřce. V polovině devadesátých let se pustila i do spolupráce se skupinou Fleret, a přestože se jednalo o trochu jiný druh hudby, diváci a posluchači je nadšeně přijali. Zemřela 11. února 2017 ve věku nedožitých 88 let. Pohřbena je v Rožnově pod Radhoštěm na valašském Slavíně. Náhrobek, jehož autorem je akademický sochař Miroslav Machala, znázorňuje postavu ženy se šátkem a tradiční sponou, které pro ni byly typické.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x