Uherskohradišťská porodnice eviduje více než stoprocentní nárůst počtu porodů

UHERSKÉ HRADIŠTĚ - Od začátku letošního roku do poloviny června se v Uherskohradišťské nemocnici uskutečnilo více než 650 porodů. To je oproti předchozímu roku nárůst o více než 110 %, serveru Zlin.cz to řekl mluvčí Nemocnic Zlínského kraje Egon Havrlant.

Ve srovnání všech čtyř nemocnic Zlínského kraje se jedná o nejvýraznější skok v počtu rodiček. Ovoce podle vedení porodnicko-gynekologického oddělení nese lidský a vstřícný přístup, ale také neustálá snaha o zkvalitňování prostředí.

„Pro maminky, které se rozhodnou přivést na svět své děti právě v naší porodnici, se stále snažíme prostředí i technické vybavení zlepšovat a modernizovat. V posledních týdnech se nám podařilo rozšířit porodní sál o jeden zcela nový porodní pokoj. Jeho součástí je například speciálně vyrobená podsvícená tapeta. I díky ní se tady daří vytvořit velmi příjemnou, relaxační atmosféru,“ popsala jednu z hlavních novinek svého oddělení primářka Soňa Pánková.

Kromě dalšího pokoje se zdejší porodnice může pochlubit i novými pomůckami, které nahrazují stávající méně stabilní gymnastické míče. Za zmínku pak stojí i nová porodní vana. „Pro tu jsme se rozhodli kvůli zvýšené poptávce ze strany maminek, které ji využívají především k relaxaci v první době porodní. Několikrát do měsíce se ale některá z nich rozhodne také ve vaně porodit,“ řekla k novince primářka Pánková.

V současné chvíli Uherskohradišťská nemocnice plánuje ještě další modernizaci oddělení. Přibýt by mělo nové porodní křeslo, nebo také nový KTG přístroj, jehož úkolem je zaznamenávat ozvy srdce ještě nenarozeného dítěte. „Chtěli bychom získat nejmodernější přístroj, s kterým se může maminka volně pohybovat a může s ním třeba i do sprchy nebo vany. Pomůže nám také s nitroděložní kontrolou plodů u obézních pacientek,“ doplnila Soňa Pánková.

„Modernizaci Porodnicko-gynekologického oddělení jsme letos zasvětili náš celoroční projekt Rok ženy. Výtěžky z nejrůznějších benefičních akcí i sponzorské dary tak směřujeme právě do nákupu nového vybavení. V rámci projektu ale nezapomínáme ani na prevenci. Vidím v tom velký smysl, maminek výrazně přibývá, což mne těší dvojnásob – beru to totiž také jako potvrzení dobré práce našeho personálu,“ doplnil Petr Sládek, ředitel Uherskohradišťské nemocnice.

Příjemné prostředí je skutečně jen polovinou úspěchu. Důležitý je právě přístup zdravotníků, který se nebrání ani alternativnějším cestám a názorům. Také proto zdejší zařízení vyhledávají ženy z širokého okolí. Výjimkou pak nejsou ani zahraniční rodičky. „Na Slovenky nebo ženy z Rakouska už jsme si docela zvykli, teď jsme tady ale měli třeba jednu Američanku, která se s manželem momentálně usadila v České republice a hledala porodnici, která jí i po dvou císařských řezech umožní zkusit porodit vaginálně. Domluvili jsme se proto na podmínkách a pravidlech a skutečně se podařilo přirozenou cestou porodit zdravé dítě. Když to podmínky a zdravotní stav umožní, snažíme se vaginální porody upřednostňovat, tomu odpovídají i naše výborné perinatologické výsledky,“ popsala denní praxi svého oddělení primářka Pánková.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x