Úmorná vedra pomáhá ve Zlíně lidem zvládat vodní mlha

ZLÍN - Kropící vozy Technických služeb Zlín pomáhají lidem lépe zvládat horka posledních dní. Serveru Zlin.cz to oznámil Lukáš Fabián z tiskového oddělení magistrátu.

Úmorná vedra a jen slabý vítr – čas, kdy ve městech dochází k nepříjemnému přehřívání asfaltu i dlažby, navíc se tvoří přízemní ozon. Bojovat s těmito následky alespoň částečně pomáhá kropení ulic zabezpečované Technickými službami Zlín. Kropicí vůz vyráží zpravidla tehdy, pokud průměr teplot při měření dopoledne a v brzkém odpoledni atakuje hranici 30 stupňů Celsia. „V těch největších parnech padne na kropení klidně až 16 000 litrů vody,“ řekl ředitel Technických služeb Zlín Jakub Černoch.

Použitá voda musí být kvalitní – kontaktem s rozpáleným podkladem totiž vzniká aerosol, který je pak v ovzduší. „K tomuto účelu používáme vodu z vlastního vrtu,“ dodal Jakub Černoch. Kropicí vozy technických služeb vytváří při kropení vodní mlhu, která je pro ochlazení prostoru i kolemjdoucích nejúčinnější. Při kropení dochází nejen k ochlazení asfaltových ploch. Je odstraněn i prach, který často obsahuje alergenní látky, jde navíc o účinnou prevenci proti tvorbě přízemního ozonu.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x