Řidiči MHD zachraňovali oběšence

ZLÍN - Doslova v poslední minutě zachránili dva řidiči MHD život muži, který se rozhodl oběsit na označníku zastávky. Podobnou událost zlínský dopravní podnik nepamatuje, serveru Zlin.cz to řekl mluvčí Dopravní společnosti Zlín - Otrokovice (DSZO) Vojtěch Cekota.

Na svou večerní jízdu za volantem autobusu MHD na lince 31 z centra Zlína směrem do Jaroslavic řidič vozidla DSZO asi nikdy nezapomene. Když dojížděl na zastávku Morýsovy domy, spatřil na označníku zastávky viset oběšeného člověka. Dokázal pohotově zareagovat a zajistit rozhodující pomoc.

Případ se stal v pondělí 1. července 2019 na lince 31. Pravidelný večerní spoj do Jaroslavic měl zastavovat na zastávce Morýsovy domy ve 20.41 hodin. Když autobus dojížděl k zastávce, všiml si nejdříve mávající ženy na nástupišti. Vzápětí rozeznal zhroucenou postavu muže, který byl za hrdlo zavěšen na označníku zastávky.

Řidič reagoval okamžitě. Vystoupil z autobusu, bleskově zhodnotil situaci, potom skočil do vozu pro nůž, aby s ním látku bavlněného trička, ze kterého si nešťastník zhotovil oprátku, přeřezal. Bezvládné tělo kleslo na chodník. Řidič pak rychle uvolnil látku, která byla utažena kolem mužova krku. Samozřejmě také ihned telefonoval pro lékařskou pomoc. Do záchrany a hlídání bezvládného, ale ještě žijícího nešťastníka, než přijela sanitka a policejní hlídka, se zapojil rovněž řidič dalšího autobusu MHD, který směřoval do vozovny a zastavil u Morýsových domů o pár minut později. Je pravděpodobné, že včasný zásah cestující na zastávce a řidičů MHD pomohl zoufalému muži zůstat naživu.

„Naši řidiči se na linkách setkávají s různými neočekávanými událostmi, kolapsy cestujících i dopravními nehodami, při kterých občas poskytují první pomoc. Pokus o oběšení se na označníku zastávky a zachraňování postiženého, aby měl ještě šanci se vrátit do života, však evidujeme poprvé,“ poznamenal hlavní dispečer DSZO Josef Polách.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x