Povodí Moravy hlásí sucho na desetině stanic vodních toků

ZLÍNSKÝ KRAJ – Povodí Moravy hlásí sucho na desetině stanic vodních toků, pod které spadají i stanice ve Zlínském kraji. Situaci na některých tocích zachraňují vodní nádrže, řekl serveru Zlin.cz mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

Přestože byly v minulých dnech intenzivní lokální bouřky, na vodních tocích v různých částech Povodí Moravy jsou podprůměrné hodnoty průtoků. Podle Chmelaře v týdnu na většině míst vlivem absence srážek převládal setrvalý stav až pokles hladin. U čtvrtiny poklesl průtok pod hranici 25 procent dlouhodobého měsíčního průtoku. „V Dřevnici ve Zlíně teče 18 procent dlouhodobého měsíčního průtoku, Olšavou v Uherském Brodě 30 procent“ uvedl Chmelař.

Jinak na tom nejsou ani jiné kraje, například ve Strážnici v Jihomoravském kraji odtéká průměrně 31,4 metru krychlového vody za sekundu, což je 40 procent normálu, v Bystřici ve Velké Bystřici v Olomouckém kraji odtéká 27 procent dlouhodobého měsíčního průtoku. Menší vodní toky se dostaly dokonce na hranici sucha, vesměs jsou ale v jiných krajích. Příkladem je Jevišovka v jihomoravských Jevišovicích nebo Olešnice v olomouckých Kokorách.

Pomáhají vodní nádrže. „Díky opatřením, která jsme začali provádět už v minulém roce, jsou zásoby vody na většině vodních nádrží větší, než tomu bylo v loňském roce. Pomohly nám také sice krátké, ale velmi intenzivní deště, které se nám na některých nádržích podařilo zachytit. Přesto během uplynulých dvou týdnů nadlepšily naše přehrady stav v řekách o 5,5 milionu metrů krychlových vody více, než do nich přiteklo,“ popsal ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.

Na všech vodních dílech podnik zajišťuje odtoky a odběry podle platných manipulačních řádů případně mimořádných manipulací. „Zároveň dochází k zabezpečování průtoků v tocích pod nádržemi a odběrů pro vodárenské účely dalších povolených odběrů. V závislosti na přítocích operativně upravujeme odtoky,“ řekl Chmelař. Mimořádné manipulace z důvodu oprav platí na vodním díle Koryčany a Boskovice, kde jsou hladiny uměle snížené. Ostatní nádrže mají plné nebo téměř plné zásobní prostory s výjimkou vodního díla Opatovice, kde podnik nádrž plní po ukončené rekonstrukci.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x