Kvůli suchu město omezí sečení trávníků

VALAŠSKÉ KLOBOUKY - Od července se ve Valašských Kloboukách mění režim péče o veřejnou zeleň. Důvodem jsou sucha, která trávníkům nesvědčí, serveru Zlin.cz to řekla muvčí města Lenka Zvonková.

Aby se předcházelo nežádoucímu vysychání trávníků, podpořilo se udržování vody v zelených plochách a celkově se přispělo k lepšímu klimatu ulic vyhřátých letními teplotami, bude se tráva sekat méně. Jednak se upraví výška sečení, jednak se také rozvolní jeho frekvence.

„Během horkých letních dní dostávají trávníky i ostatní zeleň ve městě pořádně zabrat. Nechceme, aby se postupně změnily ve vyprahlé plochy bez života, a tak přistupujeme k opatřením, kterými chceme tomuto stavu předejít. Vyšší trávník přirozeně déle udržuje vlhkost a snižuje teplotu svého okolí,“ uvedl Karel Ptáček, místostarosta města Valašské Klobouky. Současně připravuje město nový pasport městské zeleně, který popíše a zhodnotí aktuální stav výsadby, travnatých ploch a také dřevin. Jeho výstupem bude doporučení, jak zeleň ve městě v reakci na klimatické změny udržovat a také obnovovat.

„Aktuálně přehodnocujeme všech 142 zelených lokalit, abychom mohli uzpůsobit četnost jejich sečení. U vybraných pozemků se tak změní cyklus z měsíčního sečení na dvouměsíční, případně pololetní,“ přiblížil místostarosta.

Do lokalit jako náměstí, sídliště či okolí hlavních silnic vyjedou sekačky jednou měsíčně, změní se však způsob, jakým zeleň ošetří. „Nově travnaté plochy sečeme na výšku 6 centimetrů, tedy na dvojnásobek původní výšky a současně na maximum, které nám technika vůbec dovolí,“ popsal Roman Petrůj, jednatel Valašskoklobouckých služeb.

Podle pasportu údržby zeleně se pracuje na 97 hektarech městských pozemků. Některé lokality město vytipovalo a nabídlo drobným zemědělcům, aby si zde zdarma travnatý porost posekli a usušili seno.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x