Afričtí řezbáři vytvoří ve zlínské zoo nové sochy

ZLÍN – Nové sochy tvoří ve zlínské zoo afričtí řezbáři. Jsou v zoo už po několikáté a vyhotoví sochy představující třeba tradiční africké masky nebo odpočinkovou lavici ve tvaru krokodýla, řekla serveru Zlin.cz mluvčí zoo Romana Bujáčková.

Nigerští umělci budou tvořit ve zlínské zoo pošesté a zůstanou do konce srpna, podruhé jsou v zoo řezbáři z Gabonu, kteří práci dokončí do začátku srpna. „Jako první přicestovali řezbáři Jean de Dieu Mayombo a Josef Landry Moubele Bingoulou z Gabonu,“ řekla Bujáčková.

Sympozium se koná na louce poblíž pavilonu afrických kopytníků. „Během šesti týdnů gabonští řezbáři zhotoví skutečně jedinečné sochy pojmenované Iboga a Voyage, dále pak sochy představující tradiční africké masky a také odpočinkovou lavici ve tvaru krokodýla. Musím říct, že mě návrhy řezbářů skutečně překvapily. Jsou zajímavé a krásné,“ uvedl ředitel zoo Roman Horský.

Řezbáře při práci rádi pozorují i návštěvníci zoo, na louce pravidelně postávají hloučky lidí. „Jsme moc rádi, že jsme se po roce vrátili zpět do zlínské zoo. Nejprve jsme si prošli celý areál a potěšilo nás, jak naše loňské sochy v areálu vynikly. Rybář a člun u expozice lvů, lavice ve tvaru krokodýla u zastávky vláčku nebo africká maska u sezónní vstupu, jejich umístění je skutečně skvělé. Věříme, že i ty letošní sochy budou ozdobou areálu krásné Zoo Zlín,“ uvedl řezbář Jean de Dieu Mayombo.

Na louce před pavilonem žiraf už také působí nigerští řezbáři. „Hama Boubacar je u nás pošesté. Pokaždé se těším, čím nás a naše návštěvníky překvapí. Většinu velkých soch v areálu zoo jako například žirafu u sezónního vstupu, hrochy u restauraci Limpopo, nosorožce v přístřešku u nosorožců vytvořil právě Hama,“ řekl Horský.

Podle něj to dohromady představuje skoro tři desítky soch. „Letos společně se svým kolegou Moussa Hassane Dabeye vyřežou šest soch. Nyní dokončují pětimetrovou žirafu, další kmeny pak přetvoří ve dvě žirafy, dva hrochy i s mládětem, poslední bude želva,“ doplnil Horský. „Nesmírně rád se do zlínské zoo vracím. Nejen kvůli tvorbě soch, ale také kvůli lidem. Cítíme se tu velmi příjemně, umíme už i spoustu českých slov. A doufám, že stejně tak příjemně působí i naše sochy na návštěvníky zahrady,“ řekl Boubacar.

Fotogalerie

run_function(‚hash‘,’fotogalerie-zlin-cz-list‘,’163854′,’global $wc;$wc=array();$pom=stripslashes(‚2403‘); $wc[‚id‘]=(($GLOBALS[‚interpret‘]->is_serialized($pom))? unserialize($pom):$pom);$pom=stripslashes(‚163854‘); $wc[‚unique_id‘]=(($GLOBALS[‚interpret‘]->is_serialized($pom))? unserialize($pom):$pom);$wc[‚function_id‘]=’fotogalerie-zlin-cz-list‘;‘,’a:0:{}‘); ?>

 

Zobrazit fotogalerii >>

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x