Letní škola barokní hudby je workshop zaměřený na vokálně instrumentální díla starších slohových období, zejména baroka. Praktická výuka bude rozšířena o řadu přednášek a podnětných rozhovorů o lidech a s lidmi pohybujícími se v oblasti staré hudby a její poučené interpretace. Vyučovat se budou všechny umělecké kategorie podílející se na realizaci děl (sbor, sóla, ansámbly, varhanní pozitiv, cembalo, generál bas, housle, viola, violoncello, fagot, flétna a další. pod vedením mezinárodního týmu lektorů. „Kromě toho, že frekventanti absolvují sólové hodiny u svých lektorů (a to minimálně jednu samostatnou hodinu denně – ostatních lekcí se mohou zúčastnit pasivně) je pro ně největším přínosem společný nácvik díla pro sóla, sbor a orchestr, kdy se lektoři stávají lídry jednotlivých instrumentálních skupin. Neocenitelnou zkušeností je také spolupráce s dirigentem a velkým vokálně- instrumentálním tělesem,“ upřesnila Helsnerová.
V průběhu praktické výuky bude uskutečněno několik studentských koncertů a po týdnu vzdělávání budou uvedeny hned tři závěrečné koncerty – V Holešově, na sv. Hostýně a pochopitelně díky svému letošnímu zaměření také v Kroměříži.
Hudební archiv v Kroměříži je jeden z nejvýznamnějších a největších historických hudebních archivů v České republice. Obsahuje množství jinde nedochovaných děl skladatelů 17. a 18. století. Jeho jádro tvoří Liechtensteinova sbírka o 1 050 položkách, obsahujících i starší hudební renesanční skladby, jejichž autorem je Jacobus Gallus.
„Úkolem Letní školy barokní hudby 2019 bude tedy vzkřísit poklady z archivu zpět k životu. Díla budou spartována a po staletích poprvé provedena v novodobé světové premiéře. Představena budou díla Pavla Josefa Vejvanovského, Johanna Josepha Fuxe, proslulého skladatele, učitele Jana Dismase Zelenky a autora jedné z nejvýznamnějších učebnic kontrapunktu v dějinách hudby, podle které se učila komponovat celá řada mistrů 18. století, včetně Wolfganga A. Mozarta či Ludwiga van Beethovena,“ dodala Helsnerová.