Luhačovice zavedou od září Senior taxi

LUHAČOVICE – Novou službu v podobě Senior taxi zavedou od září Luhačovice. Senioři nad 70 let s bydlištěm v Luhačovicích a místních částech se tak snáze dostanou k lékaři nebo do obchodu, řekl serveru Zlin.cz mluvčí Luhačovic Nikola Synek.

Kromě Luhačovic se služba vztahuje na místní části Řetechov, Kladná Žilín a Polichno. „Součástí služby má být i pomoc s nastupováním a vystupováním nebo se zavazadly, protože právě to může některým seniorům působit kvůli jejich zdravotnímu stavu potíže,“ uvedl Synek.

Senior taxi začne jezdit po prázdninách. „V provozu bude od 1. září a do konce roku bude probíhat zkušební provoz, který ověří zájem o službu a nastavení podmínek,“ vysvětlil místostarosta Luhačovic Jiří Šůstek, v jehož kompetencích je také sociální oblast.

Zájemci z řad seniořů se musí zaregistrovat přes informační centrum Městského domu kultury Elektra. „Na základě registrace pak obdrží několik speciálních jízdenek. Za jednu konkrétní jízdu Senior taxi pak uživatelé zaplatí touto jízdenkou a paušálním doplatkem ve výši 30 korun,“ nastínil místostarosta. Podle něj může v opodstatněných případech, kdy senior nemůže lístky vyzvednout sám kvůli zhoršené mobilitě, vyřešit potřebné formality na základě plné moci i blízký člověk.

Dotovanou službu budou poskytovat jen prověřený taxikáři zapojení do programu Senior taxi. Zvýhodněnou jízdu mohou využívat starší občané v pracovních dnech v době od 7:00 do 16:00. „Služba financovaná městem má usnadnit starším spoluobčanům, aby si mohli vyřídit své nejnutnější běžné záležitosti. Aby byly poskytnuté prostředky účelně vynaložené, je určený seznam možných cílových míst. Patří mezi ně úřady, ordinace lékařů, pošta, lékárny, hřbitov, nádraží, kostel, obchod, kulturní dům, zařízení sociálních služeb v katastru města a samozřejmě místo, které je trvalým bydlištěm seniora,“ vyjmenoval Šůstek.

Zavedení Senior taxi považuje město za krok správným směrem. „Uvidíme, jak se současné nastavení osvědčí. Chci ale ujistit, že jsme připraveni seniorům vyjít vstříc. Pokud se z praxe ukáže, že by podstatná část uživatelů potřebovala podmínky služby přenastavit, určitě k tomu přihlédneme,“ ujistil místostarosta.

Vedení radnice si myslí, že lidé službu ocení. „Z údolí řeky Šťávnice, která protéká středem města, se totiž zvedá kopcovitá krajina. Mnohá obydlí se nacházejí na úbočích a pěší cesta za službami do centra a zpět může být pro starší obyvatele kvůli problémům s pohybovým aparátem značně komplikovaná, nebo vůbec nepřipadá v úvahu. Výrazně pak Senior taxi může pomoci i lidem z několik kilometrů vzdálených místních částí,“ dodal Synek.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x