Na Velké Javořině se opět uskuteční tradiční setkání Čechů a Slováků

VELKÁ JAVOŘINA - Již 27. ročník Slavností Čechů a Slováků se v neděli 28. července uskuteční na Velké Javořině. Návštěvníci se mohou těšit na bohatý kulturní program, vycházející z myšlenky česko-slovenské vzájemnosti, který nabídne to nejlepší z obou stran hranice, zejména folklor a hudbu, serveru Zlin.cz to sdělil Jan Vandík z tiskového oddělení krajského úřadu.

Záštitu nad akcí převzali hejtmané Zlínského a Jihomoravského kraje a předsedové Trenčianského a Trnavského samosprávného kraje.

Program slavností začne v 9.00 hodin položením kytic k památníku, kterého se tradičně zúčastní také zástupce Zlínského kraje. Následovat budou hudební a taneční vystoupení na velkém i malém pódiu.

V současné podobě se sice jedná o 27. ročník slavností, nicméně Velká Javořina má v setkávání Čechů a Slováků daleko delší tradici. Ta sahá až do roku 1848, tedy trvá více než 170 let. Průkopník slovanské vzájemnosti, spisovatel a politik Jozef Miloslav Hurban, ji tehdy vyjádřil slovy „Tu bratia vždy stretať sa budú…“. Tato slova jsou ostatně dlouholetým mottem slavností.

„Z obou stran hranice bude v neděli zajištěna autobusová doprava označená nápisem Javořina 2019. V České republice je možné využít autobusy jedoucí z Uherského Hradiště, Uherského Brodu, Luhačovic, Hluku a Veselí nad Moravou. Doprava na Velkou Javořinu k účasti na slavnostech je bezplatná,“ upřesnil Vandík.

Na Velkou Javořinu lze však dorazit také po svých. Pro pěší turisty je nejsnazší výstup z parkoviště u Kamenné boudy. Vede sem silnička, na kterou se dá odbočit v nejvyšším bodě silnice I/54 mezi obcemi Slavkov a Strání. Z rozcestí U kamenné boudy vede červeně značená trasa (Cesta hrdinů SNP). Na vrchol Velké Javořiny je to odsud pět kilometrů. Dále je možno využít například žlutě značenou trasu vedoucí ze slovenské obce Stará Turá (11 km) nebo modrou trasu, po které přicházejí turisté ze dvou směrů – ze Slovenska z obce Lubina (12 km) nebo z České republiky z Velké nad Veličkou (18 km). Zelená trasa pak nabízí možnost výstupu ze Strání-Květné (5 km).

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x