Okamžiky sametové revoluce doprovázejí Letní filmovou školu

UHERSKÉ HRADIŠTĚ - Dvaadvacet panelů se 107 fotografiemi z období sametové revoluce 1989 zaplnilo chodník na Palackého náměstí v Uherském Hradišti. Město hostí premiérovou verzi fotografické výstavy České tiskové kanceláře, připravené k 30. výročí listopadových událostí, informoval server Zlin.cz mluvčí uherskohradišťské radnice Jan Pášma.

Výstava Okamžiky sametové revoluce potrvá do 20. září.

Spolu s fotografiemi novinářů jsou k vidění i snímky ze soukromých sbírek a muzejních fondů z celé České republiky. Uherské Hradiště se stalo dějištěm výstavy v průběhu 45. Letní filmové školy, která se v části svého programu k sametové revoluci rovněž tematicky vrací.

Pořadatelům se podařilo získat fotografie z 29 krajských a okresních měst i vesnic. K vidění jsou tak záběry z Olomouce, Českých Budějovic či Jihlavy, ale také z Kutné Hory, Třebíče, Kralup nad Vltavou. Nechybí ani snímky ze samotného Uherské Hradiště.

„Dokumentární fotografie v sobě určitě nesou vysoce hodnotnou informaci, která je zejména pro nepamětníky událostí před 30 lety důležitá. Pro nás, kteří události pamatujeme, jsou fotografie zase oživením vzpomínek nebo i mementem. Jsem rád, že výstavu pořádá ČTK premiérově právě u nás,“ pochválil starosta města Stanislav Blaha.

Pro podzimní oslavy výročí sametové revoluce ČTK expozici rozšíří o další fotografie, konečná verze výstavy bude vystavena v listopadu v centru Prahy. „Česká tisková kancelář plní mnoho funkcí. Jednou z nich je být kronikářem republiky. Toto poslání plníme nejen vlastním každodenním obsáhlým multimediálním zpravodajstvím, ale i projekty, jako je tento,“ uvedl generální ředitel ČTK Jiří Majstr.

Výstava, jejíž slavnostní vernisáž se uskuteční 31. července v 18 hodin, vznikla ve spolupráci ČTK, města Uherské Hradiště, Letní filmové školy a Slováckého muzea a můžete se na ní setkat s mnoha unikátními snímky.

Expozice Okamžiky sametové revoluce není zdaleka jedinou věcí, kterou si město Uherské Hradiště připomene 30 let od převratných událostí v listopadu 1989.

Další výstavu, doplněnou dokonce o publikaci „Sametová revoluce v Uherském Hradišti“ připravuje ve spolupráci s městem Slovácké muzeum. Vernisáž se uskuteční ve čtvrtek 14. listopadu 2019 ve velkém sále hlavní budovy Slováckého muzea.

Do třetice výstav k výročí 30 let od sametové revoluce město chystá také expozici Proměny města. Cílem výstavy, která začne v říjnu (termín bude upřesněn), bude připomenout v odstupu 30 let formou srovnávacích fotografií nejvýraznější proměny vzhledu či obrazu Uherského Hradiště.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x