Významné dny ve zdravotnictví povzbuzují lidi k větší péči o zdraví

ZLÍN - Světový den dárců krve, Světový den zraku, Týden zdraví - na téměř šest desítek významných událostí upozorňují zdravotníci během každého roku veřejnost. K řadě z nich se pravidelně připojují i nemocnice ve Zlínském kraji, řekl její mluvčí Zdeněk Dvořák serveru Zlin.cz.

Významné dny ve zdravotnictví a akce s nimi spojené mají hned několik cílů. Varují před problémy spojenými s konkrétními chorobami, informují o možnostech léčby a také prevence. „Důležité je i to, že jejich prostřednictvím můžeme upozorňovat veřejnost na fakt, že za zdraví je do značné míry zodpovědný každý člověk sám. Musí se o něj proto aktivně starat, nenechávat péči jen na zdravotnících. I z tohoto důvodu mají významné dny smysl,“ je přesvědčen Radomír Maráček, předseda představenstva nemocnic Zlínského kraje a ředitel Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně.

Mezi významné dny, které si nemocnice ve Zlínském kraji připomínají, patří například Světový den diabetu, Evropský den melanomu, Světový den chronické obstrukční plicní nemoci, Evropský antibiotický den nebo Světový den bez tabáku. Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně si letos vůbec poprvé připomněla Světový den hypertenze (17. 5.), když uspořádala Den otevřených dveří kardiologie. „Jsme jediným kardiovaskulárním centrem ve Zlínském kraji, naším posláním je koncentrovat a poskytovat superspecializovanou kardiovaskulární péči pro celou spádovou oblast bezmála šesti set tisíc obyvatel. Myslíme si, že je správné seznamovat veřejnost s tím, jakou péči a na jak vysoké úrovni u nás poskytujeme,“ uvedl Zdeněk Coufal, primář zlínského kardiologického oddělení.

Vysoký krevní tlak patří mezi hlavní příčiny rozvoje srdečního selhávání, infarktu myokardu, cévní mozkové příhody, selhání ledvin, demence a dalších onemocnění. Hypertenze probíhá často bezpříznakově, vysoký krevní tlak nebolí. Odhaduje se, že v Česku jím trpí asi dva miliony lidí, řada z nich ale o svém onemocnění neví. Ve zlínském kardiocentru zdravotníci ročně pečují o více než 10 tisíc pacientů.
V srpnu si zdravotníci v mnoha zemích světa připomenou společně s veřejností Světový týden kojení (1. 8. – 7. 8.), Mezinárodní den mládeže (12. 8.) a Den leváků (13. 8.).

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x