Národní muzeum v přírodě investuje letos do oprav ještě téměř devět milionů korun

ROŽNOV POD RADHOŠTĚM - Národní muzeum v přírodě bude ještě letos investovat do oprav ve svých muzeích částku 8,5 milionu korun. Opravy proběhnou v Muzeu v přírodě Zubrnice, v Muzeu v přírodě Vysočina, v Hanáckém muzeu v přírodě i ve Valašském muzeu v přírodě, informoval server Zlin.cz mluvčí rožnovské radnice Tomáš Gross.

Do konce letošního roku proběhnou v jednotlivých organizačních složkách Národního muzea v přírodě opravy za téměř devět milionů korun. „V Muzeu v přírodě Vysočina opravíme nemovitosti v expozičním areálu Veselého Kopce i památkové rezervace Betlém v Hlinsku. Jednat se bude o opravy elektroinstalace, kamen a kouřovodů, hromosvodů, střešních konstrukcí i prohlídkových tras. Celkem se v tomto muzeu jedná o částku 1,884 milionu korun,“ vypočítal generální ředitel Národního muzea v přírodě Jindřich Ondruš. „V Muzeu v přírodě Zubrnice je nutno opravit malby, fasády a střechy u některých objektů. A rovněž je potřeba ošetřit některé domy postřikem proti biologickým škůdcům,“ doplnil Ondruš s tím, že v Muzeu v přírodě Zubrnice budou letošní plánované opravy stát přibližně 1,673 milionu korun.

„Půl milionu korun pak budeme investovat do oprav v Hanáckém muzeu v přírodě. I tady půjde o nutné opravy břidlicových krytin na střechách objektů muzea, o opravy hliněných zídek a o opravy vrtaných studní nacházejících se v areálu muzea,“ dodal generální ředitel muzea. „U Valašského muzea v přírodě máme letos na běžné opravy objektů lidové architektury vyčleněno 2,5 milionu korun a na opravy provozních objektů dalších 1,25 milionu. Dále jsme rekonstruovali výtahy v depozitáři ve Frenštátě za tři miliony korun a do konce roku by ještě mělo proběhnout vydláždění fojtského dvora v areálu Dřevěné městečko za 1,2 milionu korun,“ řekl Ondruš.

Kromě téměř devíti milionů korun na opravy investuje Národní muzeum v přírodě v letošním roce také do nového areálu Kolibiska. Tady připravuje Valašské muzeum v přírodě projekt a už také sváží první objekty z terénu. Letos tak práce na areálu Kolibisek vyjdou přibližně na milion korun.

„A samozřejmě naší největší investicí je rekonstrukce objektu Libušína. Letos jsou to práce za přibližně 55 milionu korun včetně gastrovybavení a interiéru. A k této částce je potřeba ještě připočítat opravu fasády na Maměnce za dalších 3,5 milionu korun,“ uzavřel ředitel rožnovského muzea v přírodě.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x