Toulky Zlínským krajem: Hrad Brumov

ZLÍNSKÝ KRAJ - Kousek od Zlína, na výběžku kopců nad Brumovem-Bylnicí, se tyčí zajímavá středověká stavba, která láká k poznávacímu rodinnému výletu.

Trocha historie

Hrad Brumov je jeden z nejstarších hradů v našich zemích. Byl založený již v první polovině 13. století, kdy představoval důležitou pevnost krále Přemysla Otakara II., střežil totiž cestu Vlárským průsmykem do Uher. Během husitských válek byl zase centrem husitství na východní Moravě.

V 16. století byl přestavěný v pohodlné panské sídlo a stal se pevností, která úspěšně odolávala všem útokům. Kamenné bastiony a ještě dokonalejší opevnění hrad získal během třicetileté války, kdy jej obsadili Valaši. Při obraně jich velké množství padlo a celá východní Morava byla značně zpustošena. Městečko Brumov bylo zcela zničeno, pouze hrad odolal. V roce 1760 hrad vyhořel a došlo k jeho částečnému opravení, další požár však následoval roku 1820 a hrad byl nato opuštěn.

Od roku 1964 je chráněný jako kulturní památka. V roce 1977 byl na hradě zahájený archeologický průzkum, svého času největší v Československu. Objeveno bylo několik chodeb, základy kuchyně, zbytky pilířů padacího mostu, původní kamenná dlažba a hlavní věž z poloviny 13. století. Výzkum ukázal, že toto místo bylo osídlené již v 1. století před naším letopočtem.

Proč se vypravit na Hrad Brumov?

Dnes díky výzkumu můžeme na hradě vidět zachovalá sklepení horního hradu z 1. poloviny 16. století. Uchovaly se i starší části hradu ze 14. století. Hrad je ve správě Města Brumova-Bylnice a od roku 2000 zpřístupněný veřejnosti. Ve sklepeních horního hradu je umístěná stálá expozice o historii hradu se vzácnými archeologickými nálezy a expozice Chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty. Od roku 2005 je otevřená rovněž fotogalerie. Hrad leží na turistické značené trase na Jelenovskou.

Mapa zde.

Otevírací doba

  • červenec, srpen – denně 10:00-12:00 a 13:00-18:00
  • duben, květen, červen, září, říjen – úterý až neděle 9:00-12:00 a 13:00-17:00

Vstupné základní

  • dospělí 50,- Kč 
  • senioři 40,- Kč  
  • děti do 15 let, studenti, ZTP 30,- Kč 
  • rodinné 120,- Kč

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x