Čapí osudy. Jako u lidí. Veselé i smutné příběhy

BISKUPICE -  Jsou to tedy osudy. Letos by čapí příběhy pomalu vydaly na knihu smutku i radosti. Vyprávět by mohl biskupický ornitolog Jiří Sviečka, muž, který zanedlouho dosáhne neskutečného počtu okroužkovaných ptáků. 

Na jaře v radosti kroužkoval čapí mláďata jak v jeho Biskupicích i o kus dál na hnízdě v Kaňovicích.

Jenže poté, co se mladí čápi vydali na své první lety, bylo zkušenému chlapovi málem do breku.

„Nejdříve uvízl a zahynul na sloupu elektrického vedení jeden mladý, za pár dnů našel smrt podobným způsobem další,“ popisuje Sviečka.

Čápi se teď pomalu chystají na dlouhý let do zimovišť. I na cestách je čekají nástrahy. Zdaleka ne každý dlouhou cestu přežije, to je bohužel čapí život i smrt.

Ale jsou i veselejší pohledy. „Například u Olomouce napočítali kolegové za traktorem na pokoseném poli při hledání potravy, hlavně hrabošů, neuvěřitelných 246 čápů,“ popisuje znalec.

Úplně jiný příběh popisuje Jana Štěpánková z jednoho městečka na Slovácku.

„Tak jak se zpívá v jedné písni Hany Zagorové. Na zahradě se nám objevil černý čáp. Byl evidentně unavený a přistál na skalce. Docela se mu tam zalíbilo. Máme malé děti a tak jsme nevěděli, zda jim třeba nemůže ublížit. Zavolali jsme odborníkům a podle jejich rady vykopali potravu, tedy jediné, co bylo – žížaly. Udělali jsme asi dobře, zůstal u nás na noc a pak odletěl,“ doplňuje paní Jana.

„To tedy měli opravdu vzácnou návštěvu. Čápi černí totiž žijí spíše hluboko v lesích, kde si stavějí hnízda na stromech, toto byl evidentně mladý čáp, který se prostě zatoulal. Čápi černí odlétají o dva tři týdny později, než jejich bílí bratranci,“ komentuje další čapí zajímavost Sviečka s tím, že by ještě letos měl dosáhnout kýžené mety.

Tím, že okroužkuje ptáka s pořadovým číslem 200 000 !!!, postoupí na pomyslné ornitologické hierarchii na pomezí první evropské desítky.

Fotogalerie

run_function(‚hash‘,’fotogalerie-zlin-cz-list‘,’163914′,’global $wc;$wc=array();$pom=stripslashes(‚2425‘); $wc[‚id‘]=(($GLOBALS[‚interpret‘]->is_serialized($pom))? unserialize($pom):$pom);$pom=stripslashes(‚163914‘); $wc[‚unique_id‘]=(($GLOBALS[‚interpret‘]->is_serialized($pom))? unserialize($pom):$pom);$wc[‚function_id‘]=’fotogalerie-zlin-cz-list‘;‘,’a:0:{}‘); ?>

 

Zobrazit fotogalerii >>

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x