Kroměříž přivítá vojenské hudby z ČR, Slovenska, Lotyšska a Nizozemska

KROMĚŘÍŽ - Kroměříž na letošním 25. ročníku mezinárodního festivalu vojenských hudeb přivítá i zahraniční orchestry ze Slovenska, Lotyšska a Nizozemska. Domácí kapely zastoupí Vojenský umělecký soubor Ondráš z Brna. Server Zlin.cz o tom informoval mluvčí kroměřížské radnice Jan Vondrášek.

„Z Kroměříže sice armáda před lety odešla, festival má ale ve městě tradici a lidé jej mají rádi. S oblibou říkáme, že když do Kroměříže přijíždí armáda, zbraně se u značky na kraji města mění v hudební nástroje,“ uvedla místostarostka Daniela Hebnarová.

Na akci konané v sobotu 31. srpna a v neděli 1. září vystoupí orchestr holandského Královského letectva, vojenské hudby z Lotyšska a Slovenska, Ústřední hudba Armády ČR i Vojenská hudba Olomouc. Chybět nebude ani exhibiční vystoupení vojáků Čestné stráže Armády ČR a Čestné stráže prezidentky Slovenska. Zpestřením programu bude společné vystoupení motorizované jednotky Vojenské policie a Policie ČR. „Lákadlem bude koncert orchestru ozbrojených sil z lotyšské Rigy, který bude prvním zástupcem republik bývalého Sovětského svazu, jenž se festivalu zúčastní,“ přiblížil Kamil Mezihorák z Posádkového velitelství Praha Armády ČR.

Program v sobotu 31. srpna zahájí v 15:30 na Velkém náměstí soubor Ondráš. Od 18:00 pak předvedou promenádní koncerty hudby ze Slovenska, Lotyšska a Nizozemska. V neděli 1. září v 13:45 se kapely budou střídat ve hraní v rozích Velkého náměstí, v 14:25 je pak na programu jejich slavnostní nástup. Program poté zahájí Korunovační fanfára č. 1 Jiřího Ignáce Linka, po které návštěvníci zhlédnou showprogramy jednotlivých formací ze všech zemí doplněné exhibicí motorizované jednotky a vystoupením mažoretek. Na 16:00 je naplánováno společné velké finále.

Festival se koná za každého počasí, vstup je zdarma. Akce letos opět s Kroměříží propojí Olomouc, kde vojenské hudby vystoupí v pátek 30. a v sobotu 31. srpna.

Počátky festivalu vojenských hudeb v Kroměříži sahají do posledních ročníků festivalu Armádní soutěže umělecké tvořivosti, který se v Kroměříži konal od 60. let minulého století. Tradice byla obnovena po roce 1992, od té doby se koná každoročně. Výjimkou byly roky 2002, kdy byla armáda nasazena při povodních, a léta 2009 a 2010, kdy armáda o festival neměla zájem. Argumentovala tehdy i tím, že ve městě již není vojsko. Posádka Kroměříž opustila v roce 2004. Tradice byla opět obnovena v roce 2011.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x