Začaly koncerty Letní školy barokní hudby, představí poklady z kroměřížského archivu

KROMĚŘÍŽSKO - Skvosty ukryté v kroměřížském hudebním archivu představí v první polovině srpna na několika místech Kroměřížska - v Holešově, na Hostýně a v Kroměříži frekventanti letošního ročníku Letní školy barokní hudby, který se už tradičně koná v Holešově. O koncertech informoval na webových stránkách barodní školy dirigent a hlavní pořadatel akce Roman Válek.

Stylus Fantasticus – Fantastický styl – je nejsvobodnější a naprosto neomezený způsob komponování… Není ničím svázán – ani slovy ani melodickou linkou. Jde o ryzí projev geaniality a o odhalení skrytých vrstev harmonie … ,“ zní citace z roku 1650. 

Hudební archív v Kroměříži je jeden z nejvýznamnějších a největších historických hudebních archivů v České republice. Obsahuje množství jinde nedochovaných děl skladatelů 17. a 18. století. Jeho jádro tvoří Liechtensteinova sbírka o 1.050 položkách, obsahujících i starší hudební renesanční skladby, jejichž autorem je Jacobus Gallus.

Nejslavnější houslista 17. století Heinrich Ignác Biber byl v letech 1668-70 v Kroměříži koncertním mistrem a mnohé jeho skladby jsou zde v autografu. Vedoucí biskupovy kapely, polní trubač Pavel Josef Vejvanovský, je zastoupen 130 skladbami. Ve sbírce zpracované profesorem Jiřím Sehnalem jsou m.j. z mladších skladatelů zastoupeni Karl Dittersdorf, Joseph Haydn, Wolfgang Amadeus Mozart a práce arcivévody Rudolfa Jana, opravované rukou Ludwiga van Beethovena.

Jedinečná hudební sbírka obsahuje řadu skladeb, dochovaných pouze v autografech, tedy takových o jejichž hudebních kvalitách se naposledy mohli přesvědčit muzikanti a posluchači na konci sedmnáctéh století.

„Vznosným úkolem Letní školy barokní hudby 2019 bude tedy vzkřísit tyto poklady zpět k životu. Díla budou spartována a po staletích poprvé provedena v novodobé světové premiéře. Návštěvníci se mohou těšit na menší i větší duchovní díla Pavla Josefa Vejvanovského, které zazní v novodobé světové premiéře,“ uvedl dirigent Válek.

Co muzikanti se zájmem o starou hudbu pod vedením odborných lektorů nacvičili, mohla veřejnost slyšet už na čtyřech koncertech. Další čtyři se teprve připravují. Ve středu ve 20 hodin zazní druhý studentský koncert v rámci Zámecké noci na zámku v Holešově. V pátek 9. srpna v 19,30 si mohou lidé poslechnout Závěrečný koncert P.J. Vejvanovského Missa Misericordiae také na zámku v Holešově a ten samý koncert provede Letní škola barokní hudby pod vedením Romana Válka také v sobotu 10. srpna v 19 hodin v bazilice Nanebevzetí Panny Marie na Hostýně a o den později v 15 hodin v Kroměříži.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x