Bílé Karpaty přivítají festival plný žánrů

VALAŠSKÉ KLOBOUKY – Hudební a folklorní festival Setkání muzikantů v Bílých Karpatech se posedmnácté v řadě vrací na scénu, jejíž neodmyslitelnou kulisu tvoří malebný hřeben Královce. Ve Valašských Kloboukách se tak znovu rozezní hudba lidová, vážná, populární i rocková, a to v podání kapel a souborů z jižní Moravy, Slezska i Slovenska. Festivalovému veselí bude patřit víkend od pátku 16. do neděle 18. srpna, informovala server Zlin.cz mluvčí kloboucké radnice Lenka Zvonková.

„Setkání muzikantů v Bílých Karpatech si sice zakládá na lidové muzice, ale zároveň ukazuje, že mezi příznivci dechovky a cimbálovky jsou velmi často i fandové populární hudby a klasického rockového bigbítu. Anebo také naopak,“ pousmála se starostka Eliška Olšáková. „Letos se podařilo sestavit festivalový program opravdu bohatý a pestrý, takže věříme, že potěší každého návštěvníka. Chystá se chrámový koncert vážné hudby, promenádní přehlídka dechových hudeb a folklorních souborů, dva rockové večery, košt vína s cimbálovkami i slavnostní ohňostroj. Rádi přivítáme všechny místní i přespolní,“ dodala.

Úvod hudebního seriálu je tradičně svěřen vážné hudbě, která bude v pátek od 18.30 hodin znít v kostele Povýšení svatého Kříže. Publikum si poslechne skladby v podání vynikajících sólistů, od žáků kloboucké základní umělecké školy až po koncertní mistry zlínské filharmonie. Na Masarykově náměstí od 19 hodin vypukne rockový večer, který bude hostit skupiny Symbioza, Orange a Reflexy.

V sobotu odpoledne převezme pomyslnou taktovku folklór a lidová muzika. „Během hlavní festivalové přehlídky se lidé mohou těšit na slovenskou Hornosrnianskou dychovku a slovenský temperament budou v písních i tancích reprezentovat i folklorní soubory Poničan a Rozsutec. Z kapel se představí dechové hudby Veselanka nebo Dúbravanka a program ozdobí i pěvecký sbor Mužáci,“ přiblížil Jaroslav Baloušek, ředitel Kulturního a vzdělávacího střediska Valašské Klobouky. V průběhu se mohou lidé zajít poveselit také do sálu TJ Sokol, kde bude probíhat ochutnávka moravských vín doprovázená cimbálovými muzikami Klobučan a Poničan.

„Večer se pódium rozsvítí energickou show tanečního bigbandu The People, který bude střídat dechová hudba Gloria. Ve finále se na pódiu setkají muzikanti ke společnému koncertu všech hudeb, který vyvrcholí ohňostrojem,“ pozval. Zábava však bude pokračovat, štafetu převezme kapela Orient rock 78, která se postará o bigbítovou tečku.

Program nedělního odpoledne bude slavnostní a nabitý. Ve 13 hodin dojde na Masarykově náměstí k odhalení sochy, která zvítězila při letošním Valašském kumštování. „Hudební dění poté odstartují další reprezentanti domácí scény, a sice zpěváci, tanečníci a muzikanti folklorního souboru Klobučan. Vystoupí také folkloristi Poničanu a k poslechu zahraje dechová hudba Valaška,“ představil třetí festivalový den Jaroslav Baloušek. „Balkánské rytmy si vyslechneme od Tamburašského souboru Brač a velké finále bude věnováno dechové hudbě Boršičanka Antonína Koníčka,“ zmínil ředitel a dodal, že všem návštěvníkům přeje, aby si ze Setkání muzikantů v Bílých Karpatech odnesli příjemné hudební zážitky. Pro vystupující kapely a soubory bude zase na památku připravena tradiční festivalová cena.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x