Akce Národního muzea v přírodě přiblíží řemeslo šití a mlácení obilí

ROŽNOV POD RADHOŠTĚM – Národní muzeum v přírodě zve na víkendové akce Kouzelná nitka ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově a ruční výmlat obilí v Hanáckém muzeu v přírodě v Příkazech. Dva programy přiblíží tradici rukodělné práce a výrobu, řekl serveru Zlin.cz mluvčí muzea Tomáš Gross.

Obě organizace spadají pod Národní muzeum v přírodě. „Valašské muzeum v přírodě v Rožnově mohou v sobotu navštívit zájemci o ukázky tradičních ručních prací souvisejících s nití. Do Hanáckého muzea v přírodě v Příkazech pak zamíří všichni, kteří si chtějí vyzkoušet tradiční mlácení obilí,“ uvedl Gross.

Akce nazvaná Kouzelná nitka začne ve Valašském muzeu v přírodě od 9:00 a potrvá do 17:00. „Budeme představovat ukázky dodnes známých i zapomenutých tradičních ručních prací,jako je předení na kolovratu, tkaní, háčkování, pletení, zpracování žinylky, ruční šití, síťování či vyšívání, drhání, ale také praní prádla na potoce,“ uvedla autorka pořadu Lenka Drápalová. Dodala, že při práci bude možné vidět dva z Nositelů tradic, kteří předvedou své řemeslo. „Program je určený všem, kteří mají rádi tradice, zajímají se o způsob zpracování textilního vlákna od nitě až po zdobné výšivky a vyžití zde najdou i děti,“ doplnila Drápalová.

Součástí programu v Dřevěném městečku muzea budou mimo jiné ukázky tradičních ženských ručních prací jako výroba šňůrek na cívce, tkaní popruhů na karetkách a destičkách, tkaní na rámu, vyšívání na síťovině, drhání nebo paličkování. A od 14:30 vystoupí také hudebně-vokální spolek Vdolek.

Hanácké muzeum v přírodě v Příkazech má přichystaný pořad nazvaný Kázali mně žitko mlátit, musel jsem se domů vrátit. Potrvá od 10:00 do 17:00. „Všechny zájemce zveme na ukázky ručního výmlatu obilí. Návštěvníci uvidí nebo si vyzkouší mlácení cepy na mlatě. Ukážeme také historickou mlátičku,“ popsal hlavní obsah programu vedoucí muzea Petr Vodešil. Podle něj nebude chybět atmosféra starého hanáckého gruntu , ochutnávka krajových specialit a dobrá muzika.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x