Tísňová linka 112 v kraji pomáhá i těm, kdo nemluví česky

ZLÍNSKÝ KRAJ - Zlínští operátoři linky 112 pomáhali při záchraně lidského života s tlumočením cizincům se zasahujícími složkami na místě krizové události. Server Zlin.cz o tom informovala mluvčí krajských hasičů Lenka Javoříková.

Na začátku letošného srpna do České republiky přiletěli čtyři anglicky hovořící muži, obdivovatelé historických letadel. Navštívili i obec Střelnou na Vsetínsku. Tam ale jednoho z mužů postihly v lese vážné zdravotní problémy a začal boj o jeho život.

„Každá minuta zde hrála velkou roli. Jeden z mužů rychle běžel pro pomoc. Když vyběhl z lesa, potkal místního občana, který zavolal na tísňovou linku zdravotnické záchranné služby. Ta v rámci konferenčního hovoru požádala hasiče – operátory z tísňové linky 112 o pomoc při tlumočení, nasměrování složek IZS na místo události a navedení anglicky hovořících mužů ke správnému ošetření jejich kamaráda. Stav muže byl tak vážný, že bylo nutné do příjezdu záchranářů provádět resuscitaci. Operátor linky 112 tak ve spolupráci s operátorem záchranářů naváděl anglicky hovořící muže ke správnému a účinnému provedení resuscitace, a to až do příjezdu záchranářů. Ti si poté převzali muže do své péče. Pro zasahující muže, kteří bojovali o život svého kamaráda, to byly dlouhé minuty, při kterých měli psychickou podporu v operátorovi linky 112,“ vylíčila náročnou situaci Javorková.

Tím však podle jejích slov práce operátora linky 112 neskončila. Tentokrát už operátorka tlumočila pro zasahující státní policisty, kteří si převzali vyšetření celé této události. Operátorka tak mužům anglicky vysvětlovala ve spolupráci s policisty další postup vyšetřování.

Operátoři telefonních center tísňového volání 112 jsou schopni odbavovat tísňové hovory nejen v češtině, ale rovněž v angličtině nebo němčině. Počet hovorů v cizí řeči není mnoho, ale operátoři jsou v rámci složek IZS schopni pomoci i s tlumočením ostatním zástupcům složek.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x