Divácký program Barum Czech Rally Zlín na pátek

ZLÍNSKÝ KRAJ - Pátek bývá coby úvodní den Barum rally každoročně nejhektičtější – jak pro posádky, tak pro fanoušky, na které čeká ve Zlíně a okolí celá řada lákadel!

Hned ráno se poprvé do akce dostanou závodní vozy elitních posádek s prioritou ERC. Na známém úseku z Pohořelic do Komárova se totiž pojede kvalifikační zkouška, která obsahuje dvě tréninkové jízdy a na závěr třetí měřený průjezd. Kvalifikační část bude trvat od 8:00 do 10:20, od půl desáté se pak zkouška formálně změní na shakedown, který bude otevřený pro všechny zbývající účastníky Barum rally až do 13:00. Pozor! Pro diváky bude v Pohořelicích připraveno rozlehlé parkoviště, avšak kvůli stavebním pracím v Kvítkovicích bude příjezd možný pouze z Napajedel a od Oldřichovic. Pořadatelé vzhledem k omezeným přístupovým trasám doporučují přijet na místo s větším časovým předstihem.

Po skončení shakedownu se už rallyové dění kompletně přesune do Zlína. Ve 14:00 ze startovní rampy před radnicí na náměstí Míru vyjedou první vozy Star Rally Historic – nejprve účastníci demonstrační jízdy Rally Legend, poté startovní pole mistrovství České republiky HA. V 15:30 se na tomtéž místě sejde patnáct nejrychlejších jezdců z kvalifikace, kteří si na základě výsledků z pátečního rána budou vybírat svou startovní pozici pro sobotní část Barum rally. A v 16:00 pak z rampy sjede první vůz hlavního startovního pole.

Paralelně s programem na náměstí Míru se také rozjede akce v nedalekém parku Svobody a zejména na trati městské Super RZ Zlín. V parku u zlínského zámku bude probíhat prezentace cyklistů přihlášených na vyjížďku Zlínská kola. Kromě administrace této cyklovyjížďky tam bude umístěna také řada atrakcí od Agentury devět měsíců a dalších partnerů, na kterých se zabaví jak dospělí, tak jejich ratolesti. V západní části parku pak budou vystaveny historické veterány z 20 a 30. let účastnící se osmého ročníku Bugatti Grand Prix.

Zlatým hřebem pátečního programu však samozřejmě bude městská rychlostní zkouška. Ta se pro veřejný provoz uzavře v 16 hodin, aby o půl hodiny později na její trať již potřetí vyrazili účastníci Zlínských kol. Peloton cyklistů bude po okruhu jezdit do 17:15, kdy se začnou chystat na start vozy Bugatti Grand Prix. Ty letos premiérově pojedou na čas jako jízda pravidelnosti, neboť závod historických veteránů je nově zařazen do čtyřdílného seriálu GRAND PRIX historických vozidel pod patronací Autoklubu ČR. Bugatti GP bude sestávat ze dvou rozjížděk, ta první odstartuje v 17:25, druhá pak v 18:10 a zúčastní se jí rekordní počet bezmála čtyř desítek historických skvostů. Kromě toho se v rámci exhibičních jízd na trati předvedou závodní speciály různého ražení, od legendárních Audi Quattro skupiny B až po aktuální dakarský speciál Ford Raptor Martina Prokopa.

V 19:15 přijde na řadu Star Rally Historic, tedy závodní speciály ze 70. až 90. let, které do Zlína přijely bojovat o body do MČR-HA, případně předvést své vozy divákům v rámci demonstrační jízdy Rally Legend. Bude se startovat od nejnižších startovních čísel. V opačném pořadí však pojede hlavní startovní pole Barum Czech Rally Zlín, které do městské RZ odstartuje ve 21:15. Elitní posádky ERC přijdou na řadu jako vyvrcholení na úplný závěr, průjezd špičky městským okruhem se očekává před půlnoci. Páteční program pak bude zakončen tradičním ohňostrojem.

Kromě jednotlivých událostí bude v centru Zlína po celý den probíhat několik dalších zajímavých akcí. Na náměstí Míru se v odpoledních hodinách otevře tradiční ŠKODA Park s řadou atrakcí jako rally simulátor s virtuální realitou, RC modely, fotokoutek či relax zóna. V sousedícím obchodním centru Zlaté jablko bude stále otevřen prodejní stánek Barum Czech Rally Zlín s veškerým zbožím z kolekce zlínské soutěže. V rámci KIA Roadshow 2019 si zájemci budou moci vyzkoušet různé modely z aktuálního portfolia korejské automobilky, zázemí se bude v pátek nacházet na náměstí Práce vedle tržnice. Pro ty (téměř) nejmenší, konkrétně pro děti ve věku od pěti do deseti let, bude v rámci projektu Rally dětem na parkovišti na Gahurově ulici připravena dráha, na které si budou moci zdarma prověřit svůj talent za volantem malé závodní motokáry. Kartingový program bude běžet od 10 do 19 hodin. Ve 4 hodiny odpoledne pak na náměstí Míru opět odstartuje kampaň Jedu na dřeň, která si dává za cíl přilákat do národního registru nové potenciální dárce kostní dřeně. V předešlých letech se do projektu zapojilo již několik tisíc fanoušků Barum rally a úspěšný projekt se letos zopakuje už popáté.

Přehled všech článků k Barum rally uvedených na Zlin.cz naleznete vpravo od úvodní fotografie pod štítkem Barum Czech Rally Zlín nebo ZDE.
 
×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x