První etapu barumky vyhrál Kopecký

ZLÍNSKÝ KRAJ - Česká posádka Jan Kopecký, Pavel Dresler (Škoda Fabia R5 Evo) z továrního týmu Škoda Motorsport vede po úvodní etapě pořadí 49. ročníku Barum Czech Rally Zlín, soutěže zařazené do seriálu FIA Mistrovství Evropy v rally (ERC) a Autoklub Mistrovství České republiky v rally. S odstupem 57,4 vteřiny je po devíti rychlostních zkouškách druhý Brit Chris Ingram ze stáje Toksport WRT navigovaný Rossem Whittockem (Škoda Fabia R5). Třetí příčka patří další domácí posádce ACCR Czech Rally Team ve složení Filip Mareš, Jan Hloušek (Škoda Fabia R5), která jede s odstupem 1:01,2 minuty.

Sedminásobný vítěz zlínské rally a úřadující mistr České republiky Jan Kopecký během soboty neopustil medailové pozice celkového pořadí a míří nezadržitelně za osmým vavřínem ve Zlíně a sedmým českým titulem. Na rozdíl od loňska se mu vyhnuly defekty a nejhůře byl po třetí a čtvrté erzetě třetí. Při odpoledním průjezdu rychlostních zkoušek se vrátil na nejvyšší příčku, dohromady během prvního víkendového dne vyhrál tři rychlostní zkoušky.

Šance sedmatřicetiletého rodáka z Opočna na osmé prvenství ve Zlíně je o to větší, že jeho největšího soupeře Alexeje Lukjaňuka z Ruska navigovaného Alexejem Arnautovem potkaly nemalé problémy. Jeho Citroën C3 R5 měl v osmé erzetě Halenkovice nejprve defekt levé přední pneumatiky, poté se mu ještě poškodilo zavěšení levého předního kola. Osmatřicetiletý úřadující mistr Evropy do závěrečné erzety sobotního dne s názvem Kostelany již nenastoupil.

Na druhou pozici absolutního pořadí se vyhoupl britský pětadvacetiletý jezdec Chris Ingram navigovaný Rossem Whittockem (Škoda Fabia R5). Ostrovanům se podařilo vybojovat nejvyšší příčku v deváté rychlostní zkoušce. Ingram soupeří s českým jezdcem Filipem Marešem o evropský titul v šampionátu ERC1 Junior, zatím ve prospěch britského jezdce hrají necelé čtyři vteřiny náskoku. Defekt v pátém testu přibrzdil Rusa jedoucího s lotyšskou licencí Nikolaje Grjazina se spolujezdcem Jaroslavem Fedorovem (Škoda Fabia R5), členy stáje Sports Racing Technologies. Přes prvenství ve dvou erzetách jim patří po první etapě sedmá pozice.

Čtyři z pěti elitních posádek barumky tvoří české dvojice. Na třetím místě jedou Mareš s Hlouškem, čtvrtí jsou Václav Pech a Petr Uhel (Ford Fiesta R5, tým EuroOil – Invelt Team) a nejlepší pětici uzavírá Tomáš Kostka navigovaný Ladislavem Kučerou (Škoda Fabia R5 Evo) ze stáje Kresta Racing s.r.o. Do desítky nejlepších se dostali z českých posádek dále Jaromír Tarabus, Daniel Trunkát (Škoda Fabia R5) ze stáje Agrorodeo, jimž po úvodní etapě patří průběžné osmé místo.

V šampionátu ERC2 vedou Italové Andrea Nucita, Bernardo Di Caro (Fiat 124 Abarth RGT) před Argentinci Juanem Carlosem Alonsem, Juanem Pablem Monasterolem (Mitsubishi Lancer Evo X) o více než osm a půl minuty. Dosavadní lídr hodnocení Zelindo Melegari měl vážnou nehodu, která ho ze soutěže předčasně vyřadila.

V hodnocení ERC3 si vede nejlépe vítěz poloviny sobotních erzet Španěl Elfrén Llarena navigovaný Sarou Fernandezovou (Peugeot 208 R2). Smíšená posádka Rallye Team Spain má nejblíže za sebou francouzskou dvojici Jean-Baptiste Franceschi, Benoît Manzo (Ford Fiesta R2T). Rozdíl mezi oběma posádkami se rovná necelým osmi vteřinám. Domácí závodník Erik Cais se spolujezdkyní Jindřiškou Žákovou za volantem vozu Ford Fiesta R2T figurují na páté příčce po první etapě.

Zlínská rally vyvrcholí v neděli 18. srpna závěrečnou druhou etapou, která měří 253 km a obsahuje šest rychlostních zkoušek na úsecích Maják, Pindula a Kašava v celkové délce 103 km. Nejlepší posádky přivítáme na cílové rampě před zlínskou radnicí kolem sedmnácté hodiny.

Pořadí po 1. etapě (9 RZ, celkem 116 km):

 • 1. Kopecký, Dresler (CZE, Škoda Fabia R5 Evo) 1:07:06,5 hod
 • 2. Ingram, Whittock (GBR, Škoda Fabia R5) + 57,4 s
 • 3. Mareš, Hloušek (CZE, Škoda Fabia R5) + 1:01,2 min
 • 4. Pech, Uhel (CZE, Ford Fiesta R5) + 1:03,7 min
 • 5. Kostka, Kučera (CZE, Škoda Fabia R5 Evo) + 1:16,2 min
 • 6. Griebel, Winklhofer (DEU/AUT, Škoda Fabia R5) + 1:33,1 min
 • 7. Grjazin, Fedorov (LAT/RUS, Škoda Fabia R5) + 1:57,4 min
 • 8. Tarabus, Trunkát (CZE, Škoda Fabia R5) + 2:05,8 min
 • 9. Wagner, Winter (AUT, Škoda Fabia R5 Evo) + 2:06,1 min
 • 10. Habaj, Dymurski (POL, Škoda Fabia R5) + 2:13,1 min
 • 22. Nucita, Di Caro (ITA, Fiat 124 Abarth RGT), 1. ERC2 + 5:51,4 min
 • 23. Llarena, Fernandezová (ESP, Peugeot 208 R2), 1. ERC3J + 6:21,2 min

Vyhrané RZ:

 • 4 – Kopecký, 2 – Lukjaňuk, Grjazin, 1 – Ingram
Přehled všech článků k Barum rally uvedených na Zlin.cz naleznete vpravo od úvodní fotografie pod štítkem Barum Czech Rally Zlín nebo ZDE.
 
×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x