Kraj zjišťuje, jak jsou na tom obce a menší místní části s vodou

ZLÍNSKÝ KRAJ – Obce a místní části měst do 2 000 obyvatel dostaly dotazník, jehož prostřednictvím chce Zlínský kraj zjistit, jaká je v daném místě situace s vodou. Starostové a zástupci obcí budou odpovídat i na to, které investice plánují do vodovodních řádů, čistíren odpadních vod či kanalizačních sítí, informovala server Zlin.cz mluvčí zlínského krajského úřadu Adéla Kousalová.

„Voda je obrovské téma. Už nyní víme o minimálně padesáti obcích, kde je jí nedostatek či se v průběhu roku dokonce ztrácí a musí se tam dovážet. Chceme tento problém řešit, k tomu je ale nutné mít maximální množství informací. Chci proto požádat představitele obcí a oslovených místních částí o maximální spolupráci,“ vzkázal náměstek hejtmana Josef Zicha, který se tématem vody v kraji intenzívně zabývá.
Zlínský kraj rozeslal dotazníky elektronicky, na jejich vyplnění mají starostové či jiní pověření pracovníci čas do konce srpna. „Ihned po ukončení sběru informací zahájíme jejich zpracování. Je pravděpodobné, že i v této fázi budeme s některými obcemi či místními částmi spolupracovat a žádat doplňující informace, abychom měli konečný materiál co nepřesnější a mohli téma vody co nejefektivněji řešit,“ prohlásil Josef Zicha s tím, že hned v prvních dnech po rozeslání vyplnilo dotazník více než 120 obcí.

Problémy s vodou jsou následkem několikaletého poklesu průměrného ročního srážkového úhrnu. Podle ČHMÚ je aktuálně postiženo 39,6 procenta území České republiky půdním suchem. Problém se týká i míst ve Zlínském kraji, například na Valašskokloboucku či Zlínsku. Na situaci hodlá hejtmanství reagovat konkrétními kroky. Už nyní například avizuje, že podpoří tvorbu projektových dokumentací pro napojení obcí či městských částí na vodovodní řády vodárenských společností, nebo vzájemné propojení obcí vodovody tak, aby bylo zajištěno více zdrojů pro jejich zásobování vodou v obdobích sucha.

Další reakcí Zlínského kraje na nepříznivý vývoj v oblasti vodohospodářství je maximální podpora výstavby nového vodního díla v lokalitě Vlachovice na Zlínsku. S celkovým objemem 29,1 milionu m3 se zařadí mezi největší svého druhu v ČR (pro srovnání objemy jiných nádrží: Karolinka – 7,39 milionu m3, Slušovice – 9,9 milionu m3, Brněnská přehrada – 17,7 milionu m3). Její hráz bude podle navržených parametrů vysoká 40 metrů a dlouhá 570 metrů. Celkové náklady akce se odhadují na 5,450 miliardy korun, investorem bude Povodí Moravy. Po dokončení se vodní dílo Vlachovice stane významným vodním zdrojem nejen pro své okolí, ale i pro další oblasti Zlínska, Vsetínska a Uherskohradišťska.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x