Dlužné nájemné v městských bytech se v Kroměříži daří snižovat

KROMĚŘÍŽ - Dluhy na nájemném v městských bytech v Kroměříži za první polovinu letošního roku klesly o více než 450 tisíc korun. Od konce loňského roku se asi o dvě desítky snížil také počet dlužníků, serveru Zlin.cz to oznámil mluvčí města Jan Vondrášek.

„Je vidět, že důslednější postup vůči neplatičům v podobě žalob k soudu i hrozby vyklizení bytu nese ovoce. Budeme v tom určitě pokračovat,“ uvedl místostarosta Karel Holík.

Městské byty má ve výpůjčce městem vlastněná společnost Kroměřížské technické služby (KTS). Dluhy k 31. prosinci 2018 činily téměř 3,5 milionu korun, ke konci letošního června už jen asi 3,04 milionu korun. Dlužníků bylo na konci loňského roku 119, v polovině letošního roku pak rovných 100. „V městských bytech jich ale z tohoto počtu bydlelo jen 67,“ řekla právnička KTS Kristýna Juříková.

Na konci minulého roku dlužili tři největší „hříšníci“ asi 230 tisíc, 195 tisíc a 180 tisíc korun. K polovině letošního roku jsou „rekordmany“ lidé, kteří dluží asi 190 tisíc, 180 tisíc a 175 tisíc korun. „Jedna dlužnice snížila své závazky o více než 170 tisíc korun. Dluh již řešil soud, byla zahájena exekuce a dlužnice poté začala plnit. Největší dlužník letos snížil dluh téměř o 40 tisíc korun, a to pod hrozbou exekuce na vyklizení,“ dodala Juříková.

KTS jen v letošním roce podala pět žalob na zaplacení dlužné částky, z toho dvě již byly pravomocně rozhodnuty a u dlužníků byly zahájeny exekuce. U soudu je také osm letošních žalob na vyklizení bytu. „O některých již soudy rozhodly. Očekáváme, že rozsudky budou pravomocné během léta. Pokud pak dlužníci byt nevyklidí dobrovolně, budeme podávat návrh na exekuci,“ doplnila Juříková.

Podle Holíka se obecně platební morálka uživatelů městských bytů v posledních měsících zlepšila. „Někteří začali platit pod hrozbou možného vyklizení bytu, další dlužníci sami požádali o splátkový kalendář, aby se vyhnuli výzvě k zaplacení dluhu a vyklizení bytu. Budeme nadále v těchto krocích pokračovat. Neplatiče tolerovat nelze,“ řekl Holík.

Kroměříž má 510 bytů. Většina z nich, 422, je v takzvaných domech zvláštního určení pro soběstačné seniory a zdravotně postižené. Další byty jsou určené pro příjmově vymezené skupiny obyvatel, zbylé jsou vedeny jako městské byty. Do tohoto fondu nejsou započítány byty v domovech pro seniory, o které se stará příspěvková organizace města Sociální služby města Kroměříže.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x