Festival Světlo Valmez bude letos poprvé dvoudenní

VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ - Zářijový festival Světlo Valmez bude letos poprvé dvoudenní. Zároveň se počtem videomappingů a instalací nově stává největším českým festivalem světla, serveru Zlin.cz to za valašskomeziříčskou radnici uvedla Vendula Králová.

Zcela jiný pohled na moderní umění nabízí již třetí ročník festivalu Světlo Valmez, který se uskuteční 6. a 7. září 2019 ve Valašském Meziříčí. Návštěvníci se mohou těšit na 33 unikátních videomappingů a světelných instalací v propojení s rytmy 20 hudebních interpretů a nespočtem exotických chutí z celého světa. Událost, která díky neobvyklé kombinaci videomappingů vytvořených exkluzivně pro tuto příležitost, hudby a mimořádné palety občerstvení, získala od České eventové asociace prestižní titul nejlepší event České republiky a 3. nejlepší event světa v mezinárodní soutěži Best Event Award Worldwide, láká každým rokem více návštěvníků.

„Vzhledem ke stoupajícímu zájmu jsme se letos rozhodli festival prodloužit a zároveň rozšířit do celého Valašského Meziříčí,“ řekl Pavel Röder, ředitel festivalu Světlo Valmez a dodal: „Přestože areál bude několikrát větší než dříve, jeho předností stále zůstává možnost projít si všechny atrakce pěšky bez nutnosti kamkoli popojíždět.“ Letošní ročník festivalu Světlo Valmez zaujme prostor nad 200 000 m2 a využije techniky za více než 60 milionů korun od technologických špiček, jako je ROBE, AV MEDIA, 3apes a Showtacle.

Na trase dlouhé 3,3 kilometru vedoucí od náměstí až do zámeckého parku Kinských budou příchozí moct obdivovat světelné instalace umělců z Česka, Slovenska, Polska, Ruska i USA. Svá díla zde vystaví například Andrew a Alyssa Ringler, Patryk Lichota, Pavel Korbička nebo Milan Cais, zpěvák skupiny Tata Bojs, který přiveze i své legendární velké oko, jež minulý rok oživilo jadernou elektrárnu Temelín.

Hudební část festivalu otevře v pátek známými filmovými melodiemi zlínská Filharmonie Bohuslava Martinů. Na dvou pódiích umístěných v zámeckém parku bude ke slyšení zpěvačka Lenka Dusilová nebo skupiny Tata Bojs, Zrní, Katarzia, Vložte kočku, Para a další. „Hudební umění vystupujících interpretů doprovodí unikátní videomapping vytvořený exkluzivně pro místo konání, který posluchačům nabídne nevídaný zážitek. Představte si koncert podkreslený sto dvacet metrů širokým videomappingem do korun stromů, který promění místní park v tepající les plný živých bytostí a zvířat. Nic podobného ještě v Evropě k vidění nebylo,“ popsal jedinečnost festivalu Pavel Röder.

Komplexní prožitek smyslů podpoří také třetí část festivalu. Gastrozóna s dvaceti stánky nabídne občerstvení z celého světa. K ochutnání zde kromě tuzemské kuchyně budou například speciality z Afriky, Bulharska, Itálie, Holandska, Latinské Ameriky nebo Srí Lanky. Z netradičních pochutin budou moci návštěvníci zkusit například pivo nebo palačinky z konopí nebo vegetariánskou verzi oblíbených hotdogů.

Součástí doprovodného programu budou i odborné přednášky a diskuze, a to například o startupech a investicích diskuzní formou PechaKucha. Členové spolku Paralelní Polis zájemcům vysvětlí, co je digitální sebeobrana nebo jak fungují platby kryptoměnami. Promítnou také několik filmů o internetu, hackerech, nezávislosti či svobodě.

Festival Světlo Valmez nabídne vyžití i dětským návštěvníkům. Zámek Kinských bude po celou dobu festivalu vyzdoben promítanými obrázky ekologické udržitelnosti očima dětí z předfestivalové soutěže, které se během jarních měsíců účastnilo 760 žáků okolních základních a mateřských škol. Připravena je pro ně také hra na jedné z městských budov se známými youtubery. Vyzdobením jednoho z 3 000 lampionů, se mohou podílet na tvorbě instalace v Kouzelném lese. Zaujme je jistě i speciální atrakce s názvem Kvant Dome, 21 metrů velká kopule plná laserů.

Vloni překonal festival Světlo Valmez rekord v návštěvnosti kulturních akcí na Valašsku. „Na první ročník v roce 2017 zavítalo 7 000 lidí, druhý v roce 2018 si nenechalo ujít již 22 000 návštěvníků. Jsme rádi, že se festival, který se odehrává právě v našem městě, setkává s čím dál větším zájmem. Valašské Meziříčí se díky tomu stává výjimečným regionálním centrem kultury,“ konstatovala místostarostka města Yvona Wojaczková.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x