Zdravotníci Uherskohradišťské nemocnice se pustili do boje s ohněm

UHERSKÉ HRADIŠTĚ - Zdravotníci bojovali v areálu Uherskoradišťské nemocnice s ohněm, naštěstí jen cvičně v rámci školení preventivních požárních hlídek. Serveru Zlin.cz to sdělil mluvčí Nemocnic Zlínského kraje Egon Havrlant.

Personál Uherskohradišťské nemocnice si při praktickém nácviku vyzkoušel rozdíl mezi hašením pomocí práškového a sněhového hasicího přístroje. Na likvidaci plamenů odborně dohlíželi profesionální hasiči a bezpečnostní technik nemocnice. Pro většinu z šesti desítek lékařů a sester to bylo vůbec poprvé, kdy hasili skutečné plameny s pomocí hasicího přístroje.

„Mám k ohni velký respekt. Nikdy jsem hasicí přístroj nedržela v ruce a překvapilo mě, jakou má sílu a jak rychle se s ním dají plameny uhasit. Je dobré mít i teoretické znalosti, ale praktický nácvik je v každém případě důležitý,“ popsala čerstvou zkušenost Šárka Došková, staniční sestra na šestinedělí Porodnicko gynekologického oddělení Uherskohradišťské nemocnice. Podobně líčila své dojmy také Ivana Ingrová, staniční sestra Plicního oddělení: „Manipulaci s hasicím přístrojem jsem si vyzkoušela úplně poprvé a byla to určitě zajímavá zkušenost. Doufám, že nikdy nebude třeba jej použít v reálné situaci, ale je dobré vědět, jak případně zareagovat,“ uvedla.

Ani profesionální hasiči se prý s podobnou formou praktického školení často nesetkávají. „Obvyklé je spíše teoretické školení někde v zasedací místnosti, kde účastníkům přehrajeme obrázky a videa. Praktický nácvik se ale určitě do podvědomí zapíše lépe. V reálné situaci, kdy se ještě přidá stres a nervy, pak takto uložené znalosti okamžitě naskočí,“ podotkl dohlížející profesionální hasič Petr Vašulka z uherskohradišťského územního odboru Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje.

Zaměstnanci Uherskohradišťské nemocnice procvičují krizové situace každoročně. V loňském roce si vyzkoušeli evakuaci figurantů z nově dokončené budovy interního pavilonu po nahlášení bomby, kdy se do cvičení zapojily všechny složky Integrovaného záchranného systému Zlínského kraje. „Tentokrát jsme zorganizovali jinou formu školení pro naše tříčlenné preventivní požární hlídky, které máme na každém lůžkovém oddělení. Připravili jsme nádobu, ve které jsme míchali hořlavou směs, tu jsme zapálili a každý si sám vyzkoušel, jak plameny uhasit. Zdravotníci byly odvážní a ukázali, že se o pacienty umí postarat nejen po medicínské stránce. Poděkování patří nejen jim, ale i profesionálním hasičům, kteří školení odborně vedli,“ podotkl Jan Skácal, bezpečnostní technik Uherskohradišťské nemocnice.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x