Vinaři v příjemném očekávání. Završí úspěšnou pětiletku?

BLATNIČKA - Vypadá to vypadá...no hodně dobře. Třebaže správný vinař vyřkne spokojenost až tehdy, kdy má krásné hrozny pokud možno ve velkém množství a odpovídající cukernatosti pěkně u lisu. Do té doby je vždycky na pozoru.

Jako třeba Stanislav Hruška z Blatničky. Zrovna prochází dozrávajícími vinicemi. Ovšem mobil u ucha a každou chvíli v pracovním rozpoložení. Tím se asi docela liší od svých předků. Mimochodem s bratrem Petrem si dohledali, že jsou zástupci v pořadí osmé generace, která se věnuje oboru.

Úroda vypadá slušně, co Vy na to?

Já na to, že máte pravdu, ale také to, že nikdy nemůžeme vyloučit přírodní vlivy. Třeba letos nás pozlobili špačci, částečně i kroupy, ale nevypadá to špatně, dobrá úroda. Vůbec je zajímavé, že bychom mohli úspěšně završit pět výborných let. Začalo to sklizní v roce 2015, ta byla opravdu dokonalá. Ale i další sezóny se vyvedly, tak bychom si to letos pokazit neměli.

Vinařství je tak tradiční obor, že by se chtělo říct, že stačí hodně sluníčka a máte vystaráno…

I k tradici samozřejmě patří nejmodernější technologie při sadbě, ošetřování, sklizní a výrobě. To je jasné, na to hodně dbáme. V naší oblasti se zaměřujeme především na Ryzlink rýnský, Rulandské bílé a Hibernal.

Což ale nezní moc burčákově. Víte co, není vlastně burčák pro pravověrné vinaře spíše něčím upozaděným?

My si to rozhodně nemyslíme, jde o nápoj plný zdraví. Musí být ovšem čerstvý, poctivě dělaný. Jde momentálně velmi dobře na odbyt. Jinak mám vzkaz: prosím na burčák vždy k vinařům, ne k silnicím, čímž nemyslím jen k nám. Kvalitu najdete od Znojma až k naší oblasti.

Mimochodem, posouvá se vnímání vína jako takového, zvykají si „pivní“ Češi víc a víc, není to jen reklamní trik?

Řeknu Vám to takhle. Za našich rodičů jezdily do sklepů autobusy neznalých, dnes minibusy fajnšmekrů. Poptávka se mění, jde o vína lehčí, krásně aromatická. Jsem rád, že to tak je.

Co kdyby Vám někdo řekl, ať jdete od vína jinam, třeba kde si přijdete za méně práce na víc peněz?

To je zajímavá otázka. Řeknu Vám, jak to cítím. Nezběhl bych, určitě ne. Vím, že jsme s krajem srostlí, je to naše práce a náš život. Mrkněte se do vinohradu, ale i nad něj třeba na kopce Bílých Karpat…a pochopíte.

Fotogalerie

run_function(‚hash‘,’fotogalerie-zlin-cz-list‘,’164063′,’global $wc;$wc=array();$pom=stripslashes(‚2452‘); $wc[‚id‘]=(($GLOBALS[‚interpret‘]->is_serialized($pom))? unserialize($pom):$pom);$pom=stripslashes(‚164063‘); $wc[‚unique_id‘]=(($GLOBALS[‚interpret‘]->is_serialized($pom))? unserialize($pom):$pom);$wc[‚function_id‘]=’fotogalerie-zlin-cz-list‘;‘,’a:0:{}‘); ?>

 

Zobrazit fotogalerii >>

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x