Rožnovské lesy prošly inspekcí, boj s kůrovcem pokračuje

ROŽNOV POD RADHOŠTĚM - Společnost Městské lesy Rožnov v minulých dnech úspěšně prošla kontrolou České inspekce životního prostředí. Ta byla zaměřena především na dodržování povinností v souvislosti s těžbou dřeva v důsledku napadení kůrovcem, sdělil serveru Zlin.cz mluvčí rožnovské radnice Marek Havran.

Česká inspekce životního prostředí se v Rožnově pod Radhoštěm zaměřila na kontrolu dodržování povinností týkajících se celospolečenských funkcí lesa v souvislosti s těžbou dřeva zasaženého kůrovcem a následný boj a ochranu lesa právě proti kůrovci. Inspekce dopadla pro společnost Městské lesy Rožnov dobře. Nebylo zjištěno žádné nepřiměřené poškození lesní půdy v důsledku těžby a soustřeďování vytěženého dřeva.

„Těžby jsou prováděny pouze nahodilé – tzv. kůrovcové těžby a k nim bylo konstatováno, že jsou prováděny řádně a stejně tak řádně je prováděna obnova lesa a preventivní opatření proti výskytu kalamitních hmyzích škůdců. Při kontrole nebylo zjištěno ani žádné jiné pochybení, které by poškozovalo prostředí nebo celospolečenské funkce lesa,“ konstatoval Rostislav Polášek, jednatel společnosti městské lesy Rožnov.

Výstupy z inspekce šéfa Městských lesů pochopitelně potěšily. „Jsme rádi, že inspekce konstatovala, že při našem snažení v boji proti kůrovci neporušujeme žádné ze zákonných opatření a také to, že se chováme k lesu vstřícně a daří se nám obnovovat poškozené porosty,“ pokračoval Rostislav Polášek. Podle jeho slov probíhá v rámci možností dodavatelů prací dobře také zalesňování tzv. holin, které zůstanou po odklizení stromů napadených kůrovcem. „Zalesňujeme postupně napadená místa. Nejvíce používáme sazenice buku, jedle a dubu, popřípadě modříny,“ upřesnil Polášek.

V nejbližších měsících by mohla pomoci v boji s kůrovcem také široká veřejnost. „Chystáme akci pro veřejnost, která by mohla být nápomocna při obnově odlesněných míst. Takže budeme velmi rádi, když se veřejnost přidá a pomůže nám. O všem budeme s předstihem informovat,“ dodal Rostislav Polášek.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x