KAM ZA KULTUROU: Začátek září ve Zlínském kraji

ZLÍNSKÝ KRAJ - První víkend v novém školním roce bude poučný - čeká nás seznámení s tradičním způsobem sušení ovoce, se vznikem filmařiny ve Zlíně či s plány na rozvoj poutního chrámu ve Štípě.

Ojedinělá příležitost k seznámení s tradičním a starobylým způsobem sušení ovoce a bylin se naskýtá v sobotu 7. září ve Vlachovicích – Vrběticích. V této obci se zachovalo největší množství sušíren ovoce. Od 10.00 zde proběhne Den 8 otevřených sušíren ovoce. Budou k vidění nejen technicky zajímavé stavby, ale také zde budou hrát a zpívat kapely, bude k dispozici občerstvení. Prohlédnout si můžete i expozice zdejšího muzea. To vše zasazené do krajiny Jižního Valašska, přičemž trasa pro přesuny mezi sušírnami je vyznačena.

Den otevřených dveří světa filmu je připraven 7. září od 10.00 do 17.30  a můžete na něj zajít do Filmového uzlu Zlín v areálu filmových ateliérů ve Zlíně-Kudlově. Tento den bude areál volně přístupný. Seznámíte se se vznikem filmařiny ve Zlíně, poznáte filmovou techniku, animovaný film, ukázky animačních pracovišť a mnoho dalšího. Připraveno je také 5 komentovaných prohlídek, které povedou vždy dva lektoři. Jedna exkurze trvá 60 minut a z kapacitních důvodů je nutné se předem registrovat. Vstup na exkurze je povolen osobám starším 6 let. Totéž platí pro 4 workshopy zaměřené na animování filmů, které povedou vždy dva lektoři. Jeden workshop trvá 90 minut a z kapacitních důvodů je nutné se předem registrovat. V rámci rezervačního systému lze zamluvit pouze stanoviště, kde je maximální kapacita 4 osoby na stanoviště. Pro animační workshop je možné přinést si vlastní rekvizity. Registrace končí 5. září 2019.

Poutní chrám ve Zlíně – Štípě bude 7. a 8. září místem vyhledávané Hlavní pouti – tradiční poutní slavnosti. Letos bude rozšířena o objekt starého poutního kostelíku, který prošel nedávno úpravami. Sobota je určena poutnímu programu pro děti, v neděli pak budou v 7.00, 8.15, 9.30 a 11.00 slouženy poutní bohoslužby, hlavním celebrantem je olomoucký arcibiskup Jan Graubner. Zájemci mají možnost po bohoslužbách využít možností komentovaných prohlídek, návštěvníci se seznámí s plány na rozvoj tohoto historicky cenného místa. Scházet nebude ani vystoupení dechové hudby na Mariánském náměstí.

Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm bude 7. a 8. září patřit hudbě. V sobotu se od 14.00 do 17.00 můžete ve Dřevěném městečku těšit na setkání valašských kapel v programu Hrála muzika, v neděli pak od 15.00 proběhne Muzicírování se Soláněm. Cimbálová muzika Soláň z Rožnova pod Radhoštěm i její host, Cimbálová muzika Danaj ze Strážnice, jsou stálicemi lidové hudby.  

Další akce najdete v rubrice KULTURA, v akcích na Zlin.cz, nebo na vychodni-morava.cz

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x