Udivující rekord přítele všech ptáků. Jiří okroužkoval 200 000 kusů

BISKUPICE - Těžko uvěřitelné. A přece je to tak. Jiří Sviečka z Biskupic na Zlínsku je když ne světovým, pak jistě evropským a tutově českým rekordmanem. Právě před pár hodinami okroužkoval a poslal zpět do ptačího světa slavíka tmavého. Tento nevelký opeřený krasavec má v Jiřího dokonalých záznamech číslo 200 000 !!!.

Jedenašedesátiletému klasikovi ornitologického oboru, kterému se vždy věnoval nikoliv jako placený profesionál, přijeli stvrdit neskutečný počet přátelé z od nás i ze Slovenska.

„To, co Jiří při označování ptáků dokázal, je opravdu světová rarita, historický počin,“ připomněl při předání certifikátu Josef Chytil, náš přední odborník z Muzea Komenského v Přerově.

Video

Sviečka se kroužkování, které na mezinárodní úrovní dokládá migraci ptactva a slouží vědeckým účelům, věnuje od klukovských let, letos už na hektarové ploše se sítěmi nad Biskupicemi nedaleko Luhačovic označil přes 6 000 kusů.

„Jeho činnost je naprosto obdivuhodná, těžko najít obdobu,“ dodává slovenská odbornice z Univerzity Komenského v Bratislavě Lucia Rubáčová.

Sviečka zaevidoval v zajímavém biskupickém koridoru nedaleko tamního letiště z velké míry při tahu už 210 druhů ptáků, od miniaturních po velké dravce. Výsledky jeho práce znají po celé Evropě i v Africe.

„Kroužků je šestnáct druhů, takové označení nám slouží k identifikaci kusů a mapování jejich pobytu,“ dodává oslavenec, který se ocenění dočkal i doma, kde mu manželka s dcerou připravily překvapení v podobě velikého dortu s číslovkou 200 000.

Fotogalerie

run_function(‚hash‘,’fotogalerie-zlin-cz-list‘,’164103′,’global $wc;$wc=array();$pom=stripslashes(‚2459‘); $wc[‚id‘]=(($GLOBALS[‚interpret‘]->is_serialized($pom))? unserialize($pom):$pom);$pom=stripslashes(‚164103‘); $wc[‚unique_id‘]=(($GLOBALS[‚interpret‘]->is_serialized($pom))? unserialize($pom):$pom);$wc[‚function_id‘]=’fotogalerie-zlin-cz-list‘;‘,’a:0:{}‘); ?>

 

Zobrazit fotogalerii >>

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x