KAM ZA KULTUROU: Kam vyrazit o víkendu?

ZLÍNSKÝ KRAJ - Čeká nás seznámení s výrobou letadel v Kunovicích, Food festival i vinobraní.

Obec Modrá nedaleko Velehradu připravila na 14. září od 14.00 hodin již 23. ročník Modřanského vinobraní, při kterém budou oživeny staré vinařské tradice. V centru obce u kapličky bude akce zahájena požehnáním hroznů a vína, po tradičním „zarážání hory“ se přes obec vydá krojovaný průvod s ochutnávkami vína a burčáků u místních vinařů a s předáváním „Práva pěstování vína“. O hudební doprovod s postará Boršičanka. Od 18.00 hodin vinobraní pokračuje v Obecním domě tancem pod révou, společenskou zábavou, v níž nebude scházet šlapání hroznů, vystoupení místních pěveckých sborů, i vyhlášení šampiona vinobraní.

Valašské Klobouky budou v sobotu 14. září místem konání 2. Street Food festivalu mezinárodních kuchyní. Letošním tématem je „Zemědělec a jídlo“. Ochutnáte kuchyně ze Srbska, Vietnamu, Argentiny, Iránu, Francie, a dalších zemí a pochopitelně i z Valašska. Součástí jsou i velký farmářský trh, soutěž o nejlepší frgál a klobásu, kuchařské show, barmanské večery nebo frgálová manufaktura, ve které si vyzkoušíte pečení frgálů. Těšit se můžete na kuchařské workshopy, pivní speciály, květinová vína, večerní koncert i na kuchyni pro děti. Mezi gastro zastávkami v 3,5 km dlouhém údolí vás popovezou koňské povozy, vláčky a historické autobusy, nebo se projdete po cyklostezce Bečva.

„Každý, kdo chce zůstat fit, musí do Rožnova jít!“ To je motto rodinné turistiky pro každého pro akci nazvanou Švihák Rožnovský. V sobotu 14. září si můžete vybrat z 8 tras pro pěší v délce od 5 do 59 km, jsou připraveny i trasy pro kočárky, koloběžky či cyklisty. Startuje se v 8.00 hodin v Rožnově pod Radhoštěm na Masarykově náměstí, další trasy vedou z Frýdku-Místku dokonce i z Ostravy.

Ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm se můžete v sobotu 14. září od 9.00 hodin seznámit s tradičními podzimními pracemi, zejména zpracováním a využitím brambor v tematickém pořadu Podzim na poli a v chalupě. V areálu Valašské dědiny budu připraveny živé ukázky prací.

Výjimečnou příležitost seznámit se s výrobou letadel nabízí Den otevřených dveří v podniku Aicraft Industries v Kunovicích. V sobotu 14. září od 9.30 do 17.00 hodin se můžete vydat na exkurze výrobními prostorami, připraveny budou vyhlídkové lety, výstava věnovaná 50. výročí prvního letu legendárního L410 a spousta dalšího.

Oblíbený turistický cíl – hrad Lukov na Zlínsku – pořádá v neděli 15. září Den hradu Lukova. Od 10.00 do 17.00 hodin bude probíhat program, který zahájí v 10.00 hodin mše svatá v kapli sv. Jana Křtitele, k vidění budou výstavy Hrad Lukov v proměnách času, 35 let Hnutí Brontosaurus na Lukově. Ve 13.00 hodin se můžete přidat ke komentované prohlídce hradu poznat, jak se hrad za posledních 35 let změnil.  

Další akce najdete v rubrice KULTURA, v akcích na Zlin.cz, nebo na vychodni-morava.cz

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x