Zlínská Daňová Kobra odhalila nelegální kšefty s vínem, škoda je téměř 10 milionů korun

ZLÍNSKÝ KRAJ - Krajští kriminalisté z odboru hospodářské kriminality vyšetřují rozsáhlý případ daňových podvodů v rámci zlínské Daňové Kobry, který se týká obchodování s vínem. V této trestní věci zahájili trestní stíhání 14 fyzických a 11 právnických osob pro podezření ze spáchání trestného činu zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby. Škoda, kterou obvinění krácením daní způsobili, dosahuje téměř 10 milionů korun, serveru Zlin.cz to řekla policejní mluvčí Lenka Javorková.

Případem se na podzim roku 2016 začali zabývat policisté z Generálního ředitelství cel, Odboru pátrání Olomouc, oddělení Odhalování trestné činnosti Zlín na základě podnětu Finančního úřadu pro Zlínský kraj, který zjistil zaúčtování fiktivních faktur jedné firmy z Uherského Hradiště. Kauzu prověřovali do března letošního roku, kdy případ předali policistům z odboru hospodářské kriminality.

Vyšetřovatel pak na základě dalšího prověřování a vyhodnocení zajištěných důkazů letos v srpnu obvinil 14 osob ze Zlínského kraje, z toho devět mužů a pět žen, ze spáchání trestného činu zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby. Ze stejného trestného činu obvinil i 11 právnických osob z Prahy, Uherského Hradiště, Zlína a Brna.

„Hlavním organizátorem byl pětačtyřicetiletý muž z Uherskohradišťska, který na základě plných mocí ovládal společnosti, jejichž jménem byly vystavovány fiktivní faktury na nákup zboží a služeb týkající se především obchodování s vínem. Pravou rukou hlavního organizátora byla jeho devětatřicetiletá účetní, která prováděla na základě jeho pokynů účetní agendu,“ upřesnila Javorková.

Prověřování této kauzy ukázalo, že pětačtyřicetiletý muž nikdy žádné víno nenakupoval a nemohl je tedy ani dodávat. Za období od počátku roku 2016 do poloviny roku 2017 měl fiktivně dodat přes milion litrů vína. Za uvedené období hlavní aktéři způsobili škodu krácením daní za téměř 10 milionů korun.

Zlínské oddělení daňové Kobry provedlo v rámci prověřování 12 domovních prohlídek, při kterých policisté zajistili výpočetní techniku, účetní doklady důležité pro trestní řízení a finanční prostředky ve výši asi čtyři miliony korun.

„Vyšetřování tohoto případu nadále pokračuje, spis je náročný na vyhodnocování velkého množství zajištěných důkazů. Kriminalisté úzce spolupracují s Generálním ředitelství cel, Finančním úřadem pro Zlínský kraj, Generální finančním ředitelstvím a Finančně analytickým úřadem,“ dodala Javorková.

Všichni obvinění jsou stíháni na svobodě a hrozí jim, v závislosti na rozsahu páchané trestné činnosti, tresty v rozmezí od dvou do deseti let odnětí svobody.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x