Zlín podpoří vznik 11 filmových scénářů

ZLÍN - Filmový fond statutárního města Zlína opět podpoří vznik filmových scénářů. Městské zastupitelstvo potvrdilo rozdělení finančních příspěvků v celkovém objemu 950 tisíc korun mezi 11 projektů, serveru Zlin.cz to řekl Lukáš Fabián z tiskového oddělení magistrátu.

S podporou Zlína se tak brzy začne vyvíjet sedm celovečerních snímků, dva dokumenty, jeden hraný a jeden animovaný seriál.

Do historicky druhé výzvy zlínského filmového fondu se přihlásilo celkem 15 žadatelů. Svá zastoupení měly jak zlínské, tak pražské produkční společnosti. Příležitost dostali i jednotlivci. „Hlavní podmínkou k získání dotace bylo dodržení přímé vazby námětu na město Zlín. Při hodnocení žádostí jsme však sledovali také originalitu látky nebo potenciál realizovatelnosti hotového scénáře,“ uvedl Jiří Korec, primátor Zlína a předseda Filmového fondu statutárního města Zlína. Ten současně dodal, že udělená podpora má ve svém důsledku za cíl právě navýšení filmových natáčení ve Zlíně.

Mezi podpořenými projekty dominovaly celovečerní snímky – příběh zlínských vodních pólistů a jejich emigrace v roce 1969, adaptace knihy zlínského spisovatele Antonína Bajaji – Na krásné modré Dřevnici, rodinný film ze současnosti, romantická komedie o hledání správných hodnot, ale také hororový snímek inspirovaný v zahraničí oblíbeným žánrem. Finanční příspěvek na vývoj získaly i dva náměty s baťovskou tematikou. Přiblížit chtějí životní osudy Jana Antonína Bati a Marie Baťové.

Z dokumentů pak zaujaly scénáře věnované osobnostem Františka Bartoše a posledního zlínského šlechtice Štěpána Haupta. Skupinu úspěšně podaných projektů uzavřely pilotní díly animovaného seriálu pro děti tematicky navazující na Zemanovu Cestu do pravěku a komediálního seriálu z prostředí ochotnického divadla. Výše udělených příspěvků se pohybovala od 40 do 150 tisíc korun.

Smyslem filmového fondu je především vyvolat zájem scenáristů o příběhy spojené se Zlínem nebo s jeho významnými osobnostmi. První výzva se uskutečnila v roce 2018, kdy příslib dotace získalo osm projektů. Podmínky pro vyplacení příspěvku splnilo ve výsledku šest z nich. „Podpora vzniku scénářů ze strany města strategicky doplňuje dotační program Zlínského kraje na podporu natáčení. Zlínský region je díky této souhře aktuálně největším podporovatelem filmové tvorby napříč mimopražskými regiony,“ uzavřela Magdaléna Hladká ze zlínské filmové kanceláře.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x