Zlínské divadlo čeká premiéra Žebrácké opery

ZLÍN - První premiérou v Městském divadle Zlín bude Žebrácká opera Václava Havla. Slavná gangsterská groteska s písničkami otevře v sobotu 21. září v 19.00 novou sezonu s podtitulem SVO30DNÁ, serveru Zlin.cz to sdělila mluvčí divadla Veronika Jurčová.

Žebrácká opera je jedinou Havlovou hrou, která není jeho původní. „Je úplně jiná než jeho ostatní hry. Není to absurdní drama, ani žádná intelektuálská záležitost. Zpracoval tři sta let starý text Johna Gaye a ten příběh má neskutečný šmrnc,“ řekl režisér Patrik Lančarič.

Hra zavede diváka do zločineckého podsvětí, v němž spolu soupeří dva gangy. Jejich vůdcové Peachum (Zdeněk Julina) a Macheath (Radovan Král) jsou ochotní udělat cokoli, aby konkurenta zdolali a chopili se moci. Jejich zbraněmi jsou slova, manipulace a intriky.

To byl také jeden z důvodů, proč se tvůrci rozhodli příběh zasadit do období 30. let minulého století. „Celé se to odehrává ve stylu á la Al Capone, ctíme staré gangsterky. Herci budou mít krásné kostýmy z této éry, ve stejném duchu se ponese i scéna,“ prozradil Lančarič. Autorem scény je Michal Syrový. Kostýmy navrhla Katarína Chválová.

Výraznou složkou inscenace bude hudba, kterou složil Richard Dvořák, ale zazní i citace z opery Johna Gaye, nebo z verze Bertolta Brechta. V podání herců tedy diváci uslyší i známou píseň Mackie Messer.

Žebráckou operu napsal John Gay v roce 1728. Poté byla adaptována hned několikrát. Nejznámější verze vznikla ke 200. výročí té první – jejím autorem bych Bertolt Brecht a hudbu složil Kurt Weill. Pod názvem Třígrošová opera se z ní stal absolutní hit. Havlova Žebrácká opera měla premiéru v roce 1975.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x