Mládež ve Vsetíně požaduje po městu práci na zlepšení klimatu

VSETÍN – Mládež ve Vsetíně vyzvala radnici k práci na záchraně životního prostředí a požaduje po městu zmapování uhlíkové stopy nebo vytvoření podmínek pro maximální zadržení vody v krajině. Starosta Jiří Růžička mladým lidem v případě zájmu nabízí setkání, řekla serveru Zlin.cz mluvčí radnice Jana Raszková.

Ve Vsetíně se uskutečnila akce nazvaná Pohřeb za naše lesy. „Organizátoři, mezi které patří převážně místní mládež, v jejím rámci položili v pondělí odpoledne před radnici uschlý strom a zastupitelům doručili požadavky, které podle jejich názoru pomůžou k záchraně životního prostředí,“ uvedla Raszková.

Mezi požadavky patří například vypracování adaptační strategie na změnu klimatu, zmapování uhlíkové stopy města či vytvoření podmínek pro maximální zadržení vody v krajině. „Vítám, že naší mládeži není lhostejné životní prostředí, že se zajímá o svět, kde žije, a je připravena přispět k jeho zlepšení. Pokud o to budou mít zájem, rád se s těmito mladými lidmi setkám a společně s odborníky z městského úřadu jim řekneme, co vše pro záchranu životního prostředí na Vsetíně a v jeho okolí už nyní děláme,“ uvedl starosta Růžička.

Akce vsetínské mládeže souvisí podle Raszkové s největší pravděpodobností s aktivitami švédské studentky Grety Thunberg, která kritizuje politiky za jejich podle ní nedostatečný boj proti změnám klimatu. „Snahy této studentky si našly své příznivce v zemích celého světa včetně České republiky,“ poznamenala mluvčí.

Možnosti měst a obcí na zpomalení klimatické změny jsou podle ní na rozdíl od státu nebo národních korporací velmi omezené. „Přesto se Vsetín může prokázat celou řadou aktivit, kterými k ochraně životního prostředí přispívá. Jmenovat lze například podporu cyklodopravy nebo komplexní systém třídění a zpracování odpadů,“ vyjmenovala Raszková.

Na dalších aktivitách se podle ní pracuje. „Město například připravuje dva klíčové dokumenty pro tuto oblast. Prvním z nich je plán udržitelné mobility, který řeší dopravu a cyklodopravu s cílem snížit množství emisí v centru Vsetína. Druhým je dokument Smart city, jenž se mimo jiné zabývá také problematikou vybudování zásobníku dešťové vody se zpětným využitím,“ sdělil Bořek Navrátil, klimatolog a předseda Komise životního prostředí města Vsetína. Tyto klíčové dokumenty doplňuje připravovaná studie na generální opravu Dolního náměstí, kde se bude opět hospodařit se srážkovou vodou, a aktuálně dopracovávaný akční plán ke zlepšování kvality ovzduší, který navrhuje optimalizaci MHD, využívání nových autobusů s ekologičtějším provozem, řadu opatření týkajících se zeleně a také informační kampaň k tématu vytápění v lokálních topeništích. „Životní prostředí nám není rozhodně lhostejné. Nejlepších výsledků dosáhneme tehdy, pokud stát, město a jeho obyvatelé své úsilí spojí,“ konstatoval místostarosta Pavel Bartoň, který oblast životního prostředí na vsetínské radnici řeší.

Starosta upozorňuje, že k ochraně životního prostředí může přispět i každý jednotlivec. „Všichni bychom se měli zamyslet nad tím, jak můžeme snížit spotřebu přírodních zdrojů, nebo jak přistupujeme k třídění odpadů,“ dodal Růžička.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x