Muži kvůli zanedbané péči uhynulo devět kusů dobytka, hrozí mu vězení

ZLÍNSKO – Devět kusů dobytka uhynulo kvůli zanedbané péči dvaapadesátiletému muži z obce poblíž Valašských Klobouk na Zlínsku. Policie ho obvinila z trestného činu zanedbání péče o zvíře v nedbalosti, za což mu hrozí až dva roky vězení, řekla serveru Zlin.cz policejní mluvčí Monika Kozumplíková.

Podle policie muž z hrubé nedbalosti zanedbal péči o zvířata. „Uhynulo devět zvířat, a to býčků, jaloviček a krav,“ vyjmenovala Kozumplíková. Případ sahá na počátek roku, kdy muže zkontrolovali pracovníci příslušného úřadu.

Policii případ oznámili v létě. „Podezření na zanedbání péče o zvířata potvrdila zdravotní pitva devíti zvířat, která v průběhu zimy zemřela. Veterináři odhalili, že zvířata byla podvyživená, chovatel jim navíc neposkytl přiměřenou ochranu před nepříznivými povětrnostními podmínkami, nezabezpečil suché a neznečištěné místo,“ řekla Kozumplíková.

Nepříznivé klimatické podmínky, náročný terén a nedostatečná výživa podle ní vedly u devíti zvířat k vyčerpání tělesných rezerv a k úhynu. „Zvířata neměla žádné energetické zásoby v podobě tuku a byla dehydrovaná v důsledku nedostatečného příjmu tekutin. Jedna z uhynulých krav byla březí,“ upozornila mluvčí.

Podezřelý muž porušil podle Kozumplíkové veterinární zákon tím, že nesledoval zdravotní stav dobytka a nemocným zvířatům nezabezpečil řádnou veterinární péči. „Zákon na ochranu zvířat proti týrání zase porušil tím, že omezoval výživu zvířat včetně napájení a choval je v naprosto nevhodných podmínkách. Jeho nedbalé jednání potom vedlo k úhynu většího množství dobytka. Majitel choval celkem 33 kusů dobytka,“ řekla Kozumplíková.

Podezřelý muž, který dosud nemá v rejstříku trestů žádný záznam, svoje jednání vysvětloval tím, že v zimě dojde vždy k přirozenému úhynu slabších kusů dobytka a že neměl možnost jinak zabezpečit vhodnější podmínky k chovu, dodala Kozumplíková.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x