Vinařské cyklostezky se první říjnovou sobotu symbolicky uzavřou

SLOVÁCKO - Neuplynulo ani půl roku, kdy byly cyklostezky na Uherskohradišťsku otevřeny, a už chystá na sobotu 5. října jejich symbolické uzavírání. Server Zlin informovala o slavnostní akci Hana Patková z hradišťského městského informačního centra.

Ti, kteří na podzimní uzavírání cyklostezek přijedou, si mohou vybrat některou ze sedmi cyklistických a dvou pěších tras, na kterých je mimo jiné čekají prohlídky nových vinných sklepů a vinařství.

„A protože vinařům se na Slovácku daří a za svou práci získávají různá ocenění, jsme rádi, že některá z těchto vinařství můžeme v rámci akce Na kole vinohrady představit. V letošní soutěži TOP Víno Slovácka byl jako nejlepší vyhodnocen Hibernal Organic collection od Víno Hruška, vína z tohoto vinař-ství můžete ochutnat ve Vinotéce Hruška na pěší Staroměstské stezce a ve Víno Hruška v Blatničce na trase Blatnického Roháče. Na této trase se zastavíme ještě v Boršicích u Blatnice, kde si můžete pro-hlédnout areál moderní provozovny rodinného vinařství Víno Zlomek & Vávra, kde to voní kromě vína i novotou, protože tato provozovna byla otevřena teprve na začátku září. Určitě zde bude připraveno i malé občerstvení na další cestu,“ přiblížila program Patková.

Na trase Za Moravú a stezce Rulandského bílého patří k oblíbeným zastávkám Vinařský žleb v Kudlovicích, kde budou otevřeny tři sklepy – sklep Stanislava Dočkala, Františka Hrni, nově pak bude otevřen sklep č. 14, kde svá vína představí Miroslav Zachar a kde budou lidé moci kromě klasického vína ochutnat i specifické Rozmarýnové víno, které dle starého receptu připravuje Michal Dvouletý.

A protože je podzim, kdy se sklízí nejenom hrozny, je na těchto dvou trasách zastávka v Babicích v Domě zahrádkářů Krájanka, kde se mohou cyklisté i pěší pokochat výstavou květin, ovoce a zeleniny.

K dalším novinkám patří i Sklepy Mařatice ve Vinohradské ulici, což je unikátní labyrint měšťanských vinných sklepů, který je 250 metrů dlouhý a chodbami propojuje tři historické sklepy. Sklepy budou součástí cyklistických tras Poolšavím a Za Moravú a pěší Sadské stezky. Kromě účastníků akce Na kole vino-hrady bude tento sklepní labyrint zpřístupněn v sobotu 5. října i pro širokou veřejnost, sklepy budou otevřeny od 12  hodin do půlnoci. Ve Vinohradské ulici čeká ještě jedna nová zastávka ve sklepě č. 393, kde se zájemci seznámí s produkcí Vinařství Rochůz, a taky již tradiční zastávka ve sklepě U Lisu.

Na trase Muškát moravský jsou zavedené zastávky v Polešovicích. Navštívit se dá Šlechtitelská stanice v Polešovicích, Drobilovo víno, vinařství U Kostela a Vinařství Vaďura, ve Stříbrnicích se pak lidé mohou posilnit zvěřinovým gulášem na další cestu do Buchlovic, kde je Trh v podhradí, a mohou pokračovat do památkového domku č. 157 v Břestku.

Trasy Muškátu moravského, Rulandského bílého, Velehradská, Salašská a Staroměstská mají oblíbenou zastávku v Jezuitském sklepě ve Starém Městě, tento sklep bude přes den otevřen pro akci Na kole vinohrady, od 17 hodin tam pak bude probíhat už 5. ročník Staroměstského dne vína.

„Jsme rádi, že se nám daří nabídnout účastníkům této oblíbené akce vždy něco nového. Nyní jsou to Sklepy Mařatice, které měly svou „premiéru“ při letošních Slavnostech vína a otevřených památek a patří svým charakterem k těm tradičním sklepům, na druhé straně je to pak moderní provozovna firmy Víno Zlomek & Vávra,“ řekl starosta Uherského Hradiště Stanislav Blaha.

V rámci odpoledního programu bude od 15 hodin na Masarykově náměstí požehnán prapor Okresního sdružení hasičů Uherské Hradiště, v dalším programu pak zahraje a zazpívá cimbálová muzika Vinár a připraven bude i malý vinný trh.

„Těšíme se na vás v sobotu 5. října, registrace začínají od 8.30, zahájení a starty jednotlivých stezek pak od 9.30, registrační poplatek je 50 korun, děti do 15 let startují zdarma, součástí poplatku je registrační pásek a brožura s popisem tras a mapkou,“ vyjmenovala Patková.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x