Chirurgové na konferenci v Hradišti představili novinky i videa z operací

UHERSKÉ HRADIŠTĚ - Tři stovky lékařů a sester se v tomto týdnu účastnily XIX. Odborné konference Uherskohradišťské nemocnice, která se zaměřila na téma současné chirurgie. Server Zlin.cz informoval o odborné akci mluvčí krajských nemocnic Egon Havrlant.

Setkání odborníků pořádá zdravotnické zařízení dvakrát ročně, kromě vlastních zaměstnanců zve nemocnice také externí lékaře a zdravotní sestry, s nimiž spolupracuje. Akce se konala v prostorách hradišťského Kina Hvězda, což umožnilo chirurgům prezentovat i videozáznamy konkrétních operačních výkonů.

„Lékařskou sekci jsme udělali trochu jinak, než bývá zvykem. Nejednalo se o klasické prezentace, ale naše vlastní videozáznamy vybraných typů nejčastěji prováděných laparoskopických operací. Využili jsme tak prostor a zařízení kina, videa jsou umělecky zpracovaná, podbarvená hudbou. Šlo o výkony, které řada z přítomných buď sama prodělala nebo je v budoucnu může prodělat, jako jsou operace žlučníku, tříselné kýly nebo slepého střeva. Demonstrovali jsme i jednu méně častou operaci, při níž umísťujeme speciální síťku na přední stranu břišní při řešení břišní kýly,“ shrnul lékařskou sekci Petr Kavalec, primář Chirurgického oddělení Uherskohradišťské nemocnice.

Chirurgické oddělení připravilo témata, která úzce souvisejí s představením oddělení a chirurgií současnosti. V sesterské sekci zazněly přednášky na téma vlhké hojení ran nebo perioperační péče. „Postup perioperační péče jsme představili z pohledu pacienta, tedy jak probíhá celý proces za zavřenými dveřmi na operačním sále, což bylo hodně zajímavé pro účastníky, kteří nepřichází do styku s operačním prostorem. Další částí bylo představení úspěchů v léčbě chronických ran a nehojících se defektů. Chtěli jsme také přiblížit novou metodu, kterou používáme na našem oddělení, a to terapii negativním podtlakem takzvaným V.A.C. systémem, s níž slavíme velké úspěchy v léčbě chronických ran, kdy se podstatně zkracuje hospitalizace pacientů,“ přiblížila Zdenka Paroulková, vedoucí staniční sestra oddělení.

Chirurgické oddělení Uherskohradišťské nemocnice je v počtu některých výkonů každoročně na předních místech v rámci celé České republiky. Například v množství prováděných operací žlučníku předčí nemocnice v Uherském Hradišti i některé kliniky fakultních nemocnic a v rámci regionu jí patří dokonce prvenství.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x