V Alternativě zavzpomínají na Zdeňka Šuteru

ZLÍN - Alternativa-kulturní institut Zlín pořádá výstavu olejomaleb Vzpomínání mezi obrazy. Výstava upomíná na zlínského malíře Zdeňka Šuteru u příležitosti jeho nedožitých 80. narozenin, server Zlin.cz o tom informoval mluvčí magistrátu Tomáš Melzer.

„Retrospektivní výstava představí průřez celoživotní tvorbou malíře – od obrazů, které vznikaly záhy po dokončení studií na výtvarné škole, až po díla namalovaná krátce před jeho smrtí v roce 2016,“ upřesnil Melzer.

Zdeněk Šutera se narodil na počátku druhé světové války ve Zlíně – Loukách do početné ševcovské rodiny. Od dospívajícího věku se zajímal o výtvarné umění, proto jeho kroky směřovaly do Umělecko-průmyslové školy v Uherském Hradišti. Jeho učiteli se staly významné osobnosti uměleckého světa té doby, jako například V. Hroch, K. Hofmann, J. Jaška a F. Crhák. Po absolvování oboru užité a dekorativní malby přijal práci v malírně tehdejšího Divadla pracujících ve Zlíně. Tady své působení v pozici malíře dekorací ukončil v roce 1963 a začal se věnovat své vlastní autorské tvorbě.

Pro Zdeňka Šuteru to bylo období aktivní výtvarné a výstavní činnosti. Zúčastnil se například celostátní výtvarné soutěže na výzdobu nového zlínského divadla a spolu s bratrem Aloisem získal třetí cenu za návrh mozaiky do vestibulu divadla. Později se na realizaci vítězného návrhu Z. Slavíčka a M. Obrátila i sám podílel. A právě tvorba mozaik byla další výtvarnou oblastí, kde Zdeněk Šutera uplatňoval své umělecké nadání. Jeho nejznámější dílo v podobě mozaiky zdobí vstupní část interny v Krajské nemocnici T. Bati ve Zlíně.

Zdeněk Šutera s výtvarníky J. Hovadíkem a B. Barošem, F. Niklem a A. Gajdůškem byl zakladatelem tvůrčí skupiny 5+2, která v šedesátých letech významově přesahovala regionální hranice. Malíř pravidelně přispíval do Salonu filmových klapek ve Zlíně.

Vernisáž výstavy Vzpomínání mezi obrazy se koná ve čtvrtek 3. října v 17.00 hodin a potrvá do konce měsíce.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x