Chovatelé zlínské zoo si oddechli, vzácní gauři indičtí poprvé vstoupili do své nové ubikace

ZLÍN - Čtveřice mladých gaurů, které zlínská zoo získala z Indie, poprvé po náročném transportu vstoupila do své nové ubikace. Jak serveru Zlin.cz sdělila mluvčí Zoo Zlín Romana Bujáčková, šlo o velmi významný moment.

Mladí gauři vstoupili do své nové ubikace uplynulou sobotu ve čtyři hodin ráno. „Neskutečně se nám ulevilo. I když uděláme pro pohodlí a bezpečnost zvířat při transportu maximum, může se stát cokoliv. Teprve když vidíte, že se zvířata pohybují, jsou aktivní, začnou přijímat potravu, napijí se, můžete si oddechnout,“ popsal první dojmy po příjezdu do zoo ředitel Roman Horský. Gauři nyní absolvují v chovatelském zázemí povinnou měsíční karanténu. V prostorném výběhu v asijské oblasti se představí na začátku hlavní sezony 2020.

Gauři pocházející z Indie jsou obrovská zvířata, jde o největší tury na světě. U samců překračuje kohoutková výška dva metry, samice jsou o něco menší (kolem 170 cm). Hmotnost činí 700 – 1 000 kg. Samci a samice mají na hlavě mohutné rohy, které dorůstají až 115 cm. Jejich domovinou jsou zalesněná pohoří jižní a jihovýchodní Asie. Populace zvířat ve volné přírodě se odhaduje na něco málo přes 20 000 jedinců. Patří mezi ohrožená zvířata, jejich početní stavy neustále klesají především kvůli ničení životního prostředí a nelegálnímu lovu.

Gaury chová devět evropských zoo, populace čítá 34 jedinců. Získání čtyř mladých a nepříbuzných zvířat přímo z Indie je pro celý chovný program klíčové. Základ tohoto chovu pochází z dovozu gaurů na konci 50. let minulého století, chov tak nutně potřebuje „novou krev“. Dva téměř roční samci a dvě stejně staré samice, které získala zlínská zoo, znamenají po genetické stránce obrovský přínos a pokus o znovuobnovení Evropského chovného programu.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x