Církev nechá opravit dvě sochy stojící před kostelem ve Vizovicích

VIZOVICE – Římskokatolická farnost Vizovce nechá opravit dvě barokní kamenné sochy z první poloviny 18. století, které stojí před kostelem svatého Vavřince ve Vizovicích. Sochy svatého Floriána a svatého Jan Nepomuckého jsou ve velmi špatném stavu, řekla serveru Zlin.cz Ivana Kopečná z vizovické radnice.

Socha svatého Floriána je v mírně nadživotní velikosti a svatého Jana Nepomuckého v životní velikosti. „Vlivem povětrnostních podmínek a dřívějšího neodborného zásahu jsou ve velmi špatném stavu,“ zdůvodnila Kopečná.

Podle ní odborníci sochám vrátí původní podobu a lesk. „Na jejich obnovu získala Římskokatolická farnost ve Vizovicích dotaci 200 tisíc korun od ministerstva kultury z Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón,“ uvedla Kopečná.

Podle vedoucího odboru životního prostředí vizovického úřadu Martina Paconě jsou na sochách patrné praskliny. „Kamenné podstavce jsou napadeny mikroflórou. Je tam enormní nárůst mechů a lišejníků, barevná i výrazová retuš je vymytá. Pozlacený atribut kovové svatozáře u sochy svatého Jana Nepomuckého je napaden korozí. Co se statiky týká, tak průzkum ukázal, že ta je v pořádku,“ řekl Pacoň.

Práce na obnově skončí ještě letos. „Obě sochy jsou významnými kulturními památkami. Jejich autor známý není, precizní provedení ale odkazuje na tvůrce vrcholného baroka,“ dodala Kopečná.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x