Ve Zlíně se bude opravovat historický trolejbus z Technického muzea

ZLÍN - Historicky první kloubový trolejbus Škoda-Sanos, který v letech 1983 – 1994 přepravoval cestující ve Zlíně a který byl poté předán do Technického muzea v Brně, se vrací do Zlína. Pracovníci údržby vozidel Dopravní společnosti Zlín – Otrokovice (DSZO) jej budou pro Technické muzeum opravovat, serveru Zlin.cz to řekl mluvčí DSZO Vojtěch Cekota.

Kloubový trolejbus Škoda-Sanos, který je v majetku Technického muzea Brno, přijel do depa zlínského dopravního podniku po silnici na plošině podvalníku 2. října 2019. Pracovníci údržby DSZO, kteří již v minulých letech prokázali svou zručnost při rekonstrukci pěti historických vozidel MHD, budou tento trolejbus na zakázku muzea opravovat.

„Kloubový trolejbus rozpojíme a budeme v rámci první půlmilionové zakázky dávat do pořádku jeho druhý díl. Budeme pracovat na plášti i interiéru, provařovat nosníky apod. Předpokládá se, že na to navážou další opravy celého vozu. Muzeum chce do nich investovat během 4 – 5 let asi 2,5 milionu korun,“ uvedl vedoucí údržby vozidel DSZO Antonín Červenka.

Konkrétně tento trolejbus, než byl předán Technickému muzeu, vozil v letech 1983 – 1994 cestující ve Zlíně a Otrokovicích. Ještě prototyp nově vyráběného jugoslávsko-československého kloubového trolejbusu z roku 1982 začal jezdit v tehdejším Gottwaldově s evidenčním číslem 70, které se po pozdějším přečíslování změnilo na 301. Byl to první kloubový trolejbus tohoto typu, který vozil cestující v tehdejším Československu. Následně se tyto vozy objevily ještě v Bratislavě, Ostravě a Prešově. Ve Zlíně jich bylo postupně v provozu 31. Poslední byl vyřazen koncem roku 2000.

Článkový trolejbus Škoda-Sanos je dnes velmi cenným muzeálním vozidlem MHD a je významně spojen též s novodobou historií Zlína. V Česku nyní existuje již jen jediný další historický vůz tohoto typu – vlastní jej Pardubický spolek historie železniční dopravy a jde opět o vůz, který jezdil ve Zlíně a Otrokovicích (ev. č. 78/329).

U příležitosti zahájení oprav vozu 301 obnovuje DSZO prodej již dříve vydané monografie Kloubové trolejbusy Škoda-Sanos 1982 – 2002. Publikaci lze zakoupit za 50 Kč na pracovišti předprodeje jízdenek v sídle DSZO v ulici Podvesná XVII.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x