V Uherskohradišťské nemocnici budou bezplatně měřit dioptrie i nitrooční tlak

UHERSKÉ HRADIŠTĚ - Bezplatné měření dioptrií a nitroočního tlaku, konzultace s očním lékařem, ukázky speciálních pomůcek pro nevidomé a slabozraké, to vše nabídne Uherskohradišťská nemocnice v rámci letošního Světového dne zraku. Ten každoročně připadá na druhý říjnový čtvrtek, v nemocnici v Uherském Hradišti se uskuteční 10. října od 9.00 do 14.00 hodin v prostorách oční optiky v přízemí centrálního objektu, serveru Zlin.cz to sdělil mluvčí Nemocnic Zlínského kraje Egon Havrlant.

Letošní novinkou bude Uherskohradišťská kavárna Potmě, která zájemcům umožní návštěvu světa nevidomých.

„Nejčastější oční vady u dospělých jsou v našich podmínkách zejména krátkozrakost, dalekozrakost a astigmatismus. Mezi další oční nemoci, které mohou výrazně zhoršovat vidění a tím i kvalitu života, patří zejména šedý a zelený zákal, makulární degenerace a diabetická retinopatie. Povzbudivé je, že až osmdesát procent zrakových vad je léčitelných,“ řekla Magdaléna Dospělová, primářka Očního oddělení Uherskohradišťské nemocnice. Současná oftalmologie podle jejích slov nabízí nejen včasnou, účinnou a efektivní léčbu, ale i implantaci vysoce kvalitních nitroočních čoček v případě šedého zákalu nebo dioptrických vad. „Ze statistik vyplývá, že za poslední léta došlo k nárůstu počtu pacientů, kteří operaci šedého zákalu podstoupili. Souvisí to jednak se stárnutím populace a samozřejmě také s tím, že v současné době jsou tyto operace velmi bezpečné, šetrné a vysoce efektivní,“ vysvětlila primářka.

Cílem Světového dne zraku je také poukázat na to, jak důležité jsou právě preventivní oční prohlídky u lékaře. Zapomínat by na ně neměli především lidé s vyšším rizikem nějaké oční choroby, například osoby se silnou krátkozrakostí, diabetici nebo lidé, v jejichž rodině se vyskytuje zelený zákal. Odborníci se na ně zaměří i během Světového dne zraku. „Pokud například u někoho z příchozích zjistíme vyšší hodnoty nitroočního tlaku, doporučíme mu další vyšetření k vyloučení či potvrzení zeleného zákalu. V případě, že zjistíme dioptrickou vadu, nabídneme brýlovou korekci, kontaktní čočky a v určitých případech i operační řešení,“ poznamenala Magdaléna Dospělová.

Měření zraku a konzultace s odborníky se uskuteční ve čtvrtek v centrálním objektu Uherskohradišťské nemocnice v prostorách nové oční optiky, kde v tento den zákazníci navíc dostanou slevu 10 % na brýlové obruby. V prostoru před oční optikou budou přítomni pracovníci Tyfloservisu, kteří zájemcům představí speciální pomůcky pro slabozraké a nevidomé. Tyto pomůcky si mohou lidé na vlastní kůži vyzkoušet a osahat. „Spolupráce s Tyfloservisem je jednou z novinek letošního ročníku, jako další novinku jsme připravili vlastní variantu ,kavárny potmě´. Naší snahou je přiblížit veřejnosti, jak obtížné je fungovat s těžkým zrakovým postižením,“ dodala primářka.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x