Stav věcí ořechových: hody i totální půst

TLUMAČOV, ZLÍN - Nastal čas sklizně vlašských ořechů. Letos se věci ořechové mají ve Zlíně a v jeho okolí poněkud zvláštně. Někde obrovská úroda, jinde vůbec nic, anebo po nadějných letních vyhlídkách do korun mohutných ořešáků nakonec černá zkáza.

Zkušená pěstitelka Josefa Vybíralová si na své zahradě v Tlumačově tedy nestěžuje ani trochu.

„Mám už své roky, na zahradě jsem denně spoustu let od jara do pozdního podzimu, ale troufám si říci, že toto je na mých dvou stromech snad vůbec nejlepší úroda, kterou pamatuji. Ořechy jsou velké, mají krásná jádra, už je suším a pomalu mi nestačí místo,“ vypráví šikovná paní, která udiví i jinak.

Když vás zavede do skleníku, je k nevíře, co jí vzešlo ze sazenic kedluben.

„Tohle je stromečková kedlubna,“ upozorňuje na to, že jí sazenice vytvořily ve skleníku netradičně vzrostlý malý „stromek“ a na něm sedm kedluben.

Co se vlašských ořechů týče, měly by jít na odbyt. Užívají se všelijak, podporují třeba činnost mozku, touží po nich cukráři, každý si rád udělá zásobu na pečení vánočního cukroví. Mimochodem na internetu vyskočila cena jader až přes tři stovky za kilo, na tržištích jsou ve skořápkách za stovku, v supermarketu aktuálně za 149 korun.

Možná jdou ceny docela vysoko i proto, že jinde se neurodilo.

„Pohled do koruny stromů i na zem je tristní,“ říká pan Ladislav v centru Zlína. Veliký ořech vypadal ještě koncem léta výborně. Teď?

„Ořechy jsou v černém obalu, padají, černá jsou i jádra, anebo jsou skořápky úplně prázdné, je to moc špatné,“ stýská si.

„Po loňské báječné úrodě nemám na stromě vůbec nic,“ doplňuje mizerii paní Miroslava ze Štípy.

A tečku za věcmi ořechovými dělá Adéla ze Vsetínska. My jsme měli dokonalou lískovou úrodu ještě loni, letos nula a nic víc,“ konstatuje.

Odborníci hovoří o tom, že se do našich končin může rozšiřovat poměrně nový a tady zatím nevídaný škůdce vrtule ořechová.

Fotogalerie

run_function(‚hash‘,’fotogalerie-zlin-cz-list‘,’164354′,’global $wc;$wc=array();$pom=stripslashes(‚2477‘); $wc[‚id‘]=(($GLOBALS[‚interpret‘]->is_serialized($pom))? unserialize($pom):$pom);$pom=stripslashes(‚164354‘); $wc[‚unique_id‘]=(($GLOBALS[‚interpret‘]->is_serialized($pom))? unserialize($pom):$pom);$wc[‚function_id‘]=’fotogalerie-zlin-cz-list‘;‘,’a:0:{}‘); ?>

 

Zobrazit fotogalerii >>

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x