Zlínská zoo bude mít v areálu deset nových afrických soch

ZLÍN – Deset nových afrických soch ozdobí areál zlínské zoo. V létě je vytvořili řezbáři z Nigérie a Gabonu, řekla serveru Zlin.cz mluvčí zoo Romana Bujáčková.

Návštěvníci mohli práci řezbářů vidět už v létě. Nigerijští umělci byli v zoo pošesté, z Gabonu podruhé. „Během dvou měsíců vzniklo deset jedinečných soch, které postupně umístíme do areálu. K prvním sochám, které lidé uvidí v africké oblasti, patří několikametrové žirafy a hrošice s mládětem,“ uvedla Bujáčková.

Sympozium afrických řezbářů se koná v zoo díky pomoci a podpoře českého velvyslanectví v nigerijské Abuji. „Každý rok se těším, čím nás afričtí umělci překvapí. Již před jejich příjezdem si sice domlouváme, jak budou sochy z kmenů dubů vypadat, ale konečná podoba je jen na jejich fantazii a citu. Hama Boubacar z Nigérie společně se svými kolegy z muzea v Niamey pro nás vytvořili již více než třicet velkých soch, každá je však naprosto originální a jedinečná,“ uvedl ředitel zoo Roman Horský.

Řezbáři z Gabonu za dva roky působení zhotovili dvanáct soch, které návštěvníky fascinují dokonalostí provedením včetně jemných detailů. „Jean de Dieu Mayombo a Joseph Landry Moubele Bingoulou tvoří skvělý tým. Jejich sochy jsou skutečně umělecká díla, oba dva patří mezi velmi uznávané a známé gabonské umělce. Sám se nemohu dočkat, až se jejich sochy v podobě tradičních afrických masek, afrických postav nebo odpočinkové lavice ve tvaru krokodýla objeví v areálu zahrady,“ řekl Horský. Podle něj sice návštěvníci na louce sochy vidí, ale jejich krása vynikne až přímo v areálu. „Jean a Joseph nám sami pomáhali najít pro sochy ta nejlepší místa,“ poznamenal ředitel.

Sympozium afrických řezbářů zoo plánuje i pro příští rok. „Sochy nejen jedinečně doplňují africký areál zoo, ale umění řezbářů také velmi rádi pozorují samotní návštěvníci. Na louce pravidelně postávají hloučky lidí a sledují je při práci,“ uvedl Horský.

Podle něj někteří návštěvníci dkonce plánují letní návštěvu tak, aby africké umělce potkali. „Zajistit příjezd afrických řezbářů, jejich pobyt a dvouměsíční působení je však rok od roku náročnější. Bez podpory českého velvyslanectví v Nigérii by to snad ani nebylo možné. Odvádí opravdu skvělou práci a já moc děkuji velvyslanci Marku Skolilovi, bývalému honorárnímu konzulovi Tomáši Výprachtickému a všem zbývajícím pracovníkům české ambasády za jejich velkou pomoc a vstřícnost, které si velmi vážíme,“ zdůraznil Horský.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x