Vsetín získal prestižní ocenění

VSETÍN - V sobotu 12. října vysílala televizní stanice ČT 1 slavnostní vyhlášení vítězů soutěže E.ON Energy Globe. Město Vsetín vyhrálo s projektem Je to čistě na nás koordinovaným místostarostkou Simonou Hlaváčovu. Server Zlin.cz o tom informovala mluvčí vsetínské radnice Jana Raszková.

Projekt je zaměřen na boj s jednorázovými plasty, a jak podotkli moderátoři Vladimír Kořen a Maroš Kramár, dotýká se každého z nás. Galavečera, na kterém Vsetín získal prestižní ocenění a voucher v hodnotě 100 tisíc korun od firmy Buderus, se zúčastnil spolu s místostarostkou i starosta Vsetína Jiří Růžička.

Soutěž E.ON Energy Globe každoročně spolu s Akademií věd oceňuje projekty zaměřující se na ochranu přírody a využití trvale obnovitelných zdrojů. Vsetín po úspěšném představení projektu na mezinárodní konferenci v Praze v roce 2018 se po roce přihlásil do soutěže v kategorii určené obcím s projektem Je to čistě na nás. Projekt nabízí lidem možnost bojovat proti jednorázovým plastům v našem městě a jeho okolí. Celosvětový problém pomohou řešit dostupné výrobky, které díky projektu vznikly. Textilní sáčky, jež vyrábí vsetínský Azylový dům pro ženy a matky s dětmi a vratné kelímky, které lze využít nejen na akce města, ale zapůjčit i okolním obcím, neziskovým organizacím či firmám.

„Jedinečnost projektu je ve snížení produkce odpadu, ve spolupráci neziskového sektoru, firem a okolních obcí. Jde o dva užitečné počiny, o ochranu přírody, ale i pomoc lidem v nelehké životní situaci,“ uvedla koordinátorka projektu Simona Hlaváčová. „Myšlenku a první kroky s námi sdílela vsetínská firma Austin Detonator, jež se zapojila s textilními sáčky i vratnými kelímky, jako první zvládla kelímkovou logistiku obec Huslenky, z neziskových organizací patří prvenství organizátorům benefiční akce Stoupa Cup. Celosvětový problém, který se zdá být neřešitelný, lze tak uchopit doslova do vlastních rukou a přispět ke snížení užívání jednorázových plastů u nás doma, na Valašsku. Děkuji zaměstnancům Vsetínské sportovní, Domu kultury Vsetín, a maminkám z Azylového domu pro ženy a matky s dětmi za jejich nasazení při realizaci projektu a Turistickému informačnímu centru Vsetín za testovací suvenýr-shop,“ dodala koordinátorka projektu Simona Hlaváčová.

Vsetín byl s projektem Je to čistě nás vybrán akademiky z 273 projektů a poslán do finále, následně po třech měsících oslovil při hlasování veřejnosti nejvíce lidí a ve své kategorii zvítězil.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x